Muğla Kira Bedellerinde 1. Sırada!

Hızla yükselen kira bedelleri hem Bodrum hem de ülke gündeminde. Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa’nın verilerine göre Türkiye genelinde kiralar son 1 yılda ?,5, son 4 yılda ise 3,2 artış gösterdi. Türkiye genelinde kira bedeli en yüksek olan iller ise sırasıyla Muğla, İstanbul, Antalya, İzmir ve Çanakkale oldu. Muğla tüm iller arasında en yüksek kira bedeli olan il olurken, Muğla'da 2. sıradaki İstanbul'un neredeyse 2 katı kira bedelleri talep ediliyor.

Muğla Kira Bedellerinde 1. Sırada!

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa’nın verilerine göre, Türkiye genelinde kiralar son 1 yılda %95,5, son 4 yılda ise %133,2 artış gösterdi. Türkiye genelinde ortalama metrekare kira 32,9 TL, ortalama kira 3 bin 746 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 19 yıl oldu. Son 3 aya bakıldığında kiralar ocak ayında %6,3, şubat ayında %13,6, Mart ayında ise %15,7 arttı.

MUĞLA, İSTANBUL, ANTALYA, İZMİR BAŞI ÇEKİYOR 

Türkiye genelinde kira bedeli en yüksek olan iller sırasıyla Muğla, İstanbul, Antalya, İzmir ve Çanakkale olurken, Endeksa verilerine göre Muğla’da kiralarda yıllık değer artışı %161,4 seviyesinde, ortalama metrekare kira 95 TL, ortalama kira ise 6 bin 416 TL, geri dönüş süresi 18 yıl. 2. sıradaki İstanbul’da kiralar son 1 yılda %133,3 artış gösterdi. Ortalama metrekare kira 58 TL, ortalama kira ise 3 bin 846 TL, geri dönüş süresi 16 yıl. 

Endeksa CEO'su Görkem Öğüt pandeminin büyükşehirlerden özellikle kıyı kesimlere göçü artırdığını ve bunun da gayrimenkul fiyatlarında hızlı yükselişe neden olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi;

"Pandemi döneminin en önemli etkilerinden biri de yazlık bölgelere yoğun göç hareketliliği nedeniyle gayrimenkul fiyatlarının hızlı yükselişi oldu. Pandemi dönemini ve sokağa çıkma yasaklarını büyükşehirlerin kaotik ortamında geçirmek istemeyen, salgın dönemindeki panik ortamından kurtulup sakin ve huzurlu bir hayat arayan insanlar Ege ve Akdeniz kıyısındaki yazlık bölgeleri tercih ettiler. Bunun yanında uzaktan çalışma sistemine geçiş nedeniyle beyaz yakalı çalışanlar için de bu bölgelere taşınmak için önemli bir fırsat oluştu. Gelişmiş alt yapıları, ulaşım olanakları ve pandemi sürecinde oluşan yoğun göçe karşı hızlı uyum sağlayabilme kapasiteleri nedeniyle hep ön planda olan Bodrum, Çeşme, Alanya gibi sahil kentleri dışında Mersin, Balıkesir’de Edremit ve İstanbul’da Şile gibi sahil şeridindeki sayfiye yerlerine doğru bir hareketlilik olduğunu görüyoruz. 

Yazlık bölgeler eskiden yılın 3-4 ayında yoğunluğun yaşandığı yerler iken bugün konaklama altyapısından yeme içme olanaklarına, ticaret alt yapısından ulaşım olanaklarına kadar birçok alanda gelişen bir ivmeye sahip. Yoğunlaşan nüfus ve konut alımı nedeniyle binaların yapısı da yavaş yavaş dönüşüyor. Eskiden bu bölgelere villa tipi yapılanma hakimken büyük konut projeleri ve apartman tipi yapılaşmada yaygınlaşmaya başlıyor. 

Pandemi döneminde büyükşehirlerden “kaçış noktası” haline gelen bu yerler kiralık konut piyasasında da bir hareketliliğe neden oldu. Genel fotoğrafa baktığımızda Antalya’nın sahil şeridi, Şile gibi İstanbul’a yakın sayfiye yerleri ve Bodrum, Fethiye, Marmaris gibi ilçelerde son 3 yılda ciddi bir kira artışı yaşandı. Pandemi döneminde hayatımıza giren uzaktan çalışma bu bölgelerde konut kiralama motivasyonunu önemli ölçüde tetikledi. Ve bu bölgeler ciddi bir beyaz yaka göçü aldı."


Endeksa - Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinde saha araştırmaları yapan lisanslı Endeksa değerleme uzmanlarının hazırladığı verilere dayanarak anında bilgi veren platform, otomasyona dayalı istatistiki modelleme ve makine öğrenimi yöntemleri ile konut değerlerini hızla ve doğru bir şekilde hesaplayabilmektedir. Endeksa, konut satış ve kira değerlerinin yanı sıra bölge bazında yaşayanların demografik bilgileri, bölgedeki ticari parametreleri ve yaşam alanlarını da sunmaktadır. Gayrimenkul profesyonellerinin yanı sıra bireysel kullanıcıların da yoğun olarak kullandıkları platform, kullanıcılara yapmış oldukları otomatik değerlemeleri raporlayabilme, güvenilir ve bağımsız görüşe ulaşmak için bulundukları bölgelere hakim deneyimli uzmanlardan görüş raporu talep etme imkanı da sağlamaktadır. Endeksa ile en iyi yatırım bölgelerini hızla belirlemek mümkün olmaktadır. Yatırım için düşünülen bölgeler il, ilçe, mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, konut türüne göre ortalama kiralara, satış fiyatlarına ve fiyat değişim trendlerine ulaşmak sadece saniyeler almaktadır. Kullanıcılar kendi evlerinin değerini de kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bunun için haritadan işaretleyip konut özellikleri girildiğinde, Endeksa evin piyasa değerini anında hesaplamaktadır. Yaşam tarzına göre ev seçimi de Endeksa ile kolaylaşmaktadır. Kullanıcının yaşamayı düşündüğü bölgeler il, ilçe mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, sosyal göstergeler ve çevredeki yaşam olanakları hızla görüntülenmektedir. Uzman görüşü ise Endeksa’nın bir diğer fark yaratan hizmetidir. Bireysel ya da ticari karar vermeden önce kullanıcılar lisanslı Endeksa uzmanlarının görüşüne başvurabilmektedir. Endeksa’nın çoğunluk hissesi 2021 sonunda Türkiye’nin öncü internet şirketleri grubu olan iLab tarafından satın alınmıştır.