Müzik İnsanları Çok Zor Durumda!

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınının neden olduğu kriz, ekonomik ve psikolojik olarak en çok gündelik yevmiye ile çalışanları vurdu. Bodrum'da krizden etkilenen bu çalışanlar arasında müzisyenler de çok önemli bir grubu oluşturuyor. Müzisyenler devletten destek bekliyor.

Müzik İnsanları Çok Zor Durumda!

Bu grup içinde yer alan DJ'ler de süreç başladığından beri diğer meslektaşları gibi çok zor durumda. Geceleri bar ve klüplerde, gündüzleri ise plajlarda çalışan, Bodrum’un eğlence hayatına ve turizmine katkıda bulunan DJ'ler bu kriz ortamında aralarındaki dayanışmayı artırmak için "BJVDJS" adı altında bir grup kurdu. Yerel yönetim ve devletten destek bekleyen Dj'ler bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

"Bayramın ilk gününden itibaren evlerinden çıkamayan ve morale ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz, DJ müziği ile eğlenmeyi seven herkes için canlı yayınlarımızı youtube periskope üzerinden yapıyoruz ama bunu daha profesyonel bir biçimde yapabilmek adına hiç bir gelirimiz yok. Bu işi meslek edinen ve bu işten hayatını kazanan meslek grubu olarak bizler de ülkemizin ekonomik zincirinde birer halkayız, Bodrumlu DJ ler olarak talebimiz şudur ki, yerel yönetimlerin ayrıca devlet büyüklerimizin bizlere de destek vermelerini bekliyoruz. Ülkemizi evlere kilitleyen, ekonomik hayatı adeta felç eden Covid-19 virüsünün neden olduğu salgınla mücadele devam ederken, virüsün neden olduğu ekonomik kriz Bodrum'da da geliri veya birikimi olmayan insanları açlık sınırının altında yaşamaya mahkum etti. Ekonomik bunalımdan en çok etkilenen iş dallarından biridir DJ lik ve BJVDJS grubu da bu krizin ilk mağdurlarından oldular. Eğlence sektöründe krizle birlikte Bodrum genelinde kepenk kapatan kuruluşlar var, bu durumdan yüzlerce kişi daha büyük mağduriyet yaşayacaklar."

SIKINTILARIMIZI DİLE GETİRİYORUZ...

Her krizin öncelikle eğlence sektörünü vurduğunu belirten DJ'lerin açıklaması "Özellikle bu sektörde gündelik yevmiyeli olarak çalışan DJ arkadaşlarımız var. Bunların hiç bir sosyal güvencesi olmadığı gibi düzenli geliri de hiç bir zaman olmadı. İşletmeciler tarafından haksız yere kapı dışarı edilmesi gibi sorunlar da yıllardır çözülemedi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız başta olmak üzere devletimizin çok sayıda kurumuna bu sıkıntılarımızı anlatmak istiyoruz, şimdiye kadar bir sonuç alamadık fakat bundan sonra iyi günlerin bizi beklediğini ümid ediyoruz" ifadeleriyle devam etti.

DEVLET VE YEREL YÖNETİMLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ...

Gündemdeki kriz ortamında yaşadıkları sıkıntıların dışında öteden beri sorunları olduğuna dikkat çeken DJ'lerin açıklaması şu ifadelerle sona erdi;  

"Hiçbir ek geliri, sosyal güvencesi olmayan arkadaşlarımız için yerel yönetimler başta olmak üzere devlet büyüklerimizden destek bekliyoruz. Bu kriz bize dayanışma ruhunu öğretti. Bizler artık sahne aldığımız günlerde ve saatlerde sigorta kapsamına da girmek istiyoruz, SGK haklarımızdan yararlanmamız gerek, bu çalışmalarımızı da bu yönde ilerleteceğiz. Kimi zaman "beğenmedik çaldığınızı" denilerek emeklerimiz gasp ediliyor, kimi zaman bir gün kala işlerimiz iptal ediliyor. Kiralarını ödeyebilecekler mi? Hastalanırlarsa ne olacak? Güvencesiz ve geleceğe dair gittikçe kötüleşen piyasa koşullarında ayakta kalmaya çalışan bizler destek bekliyoruz"