Nöbet Bayramda da Sürüyor...

Milas'a bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen ormanında ağaçların kesilmesine karşı direnen bölge halkının nöbeti, Kurban Bayramında da devam ediyor.

Nöbet Bayramda da Sürüyor...

İkizköylüler, Milas Orman Müdürlüğü'nün 15 Temmuz'da Akbelen Ormanı'nda termik santral ve maden çalışmaları gerekçesiyle kesim yapacağı iddiası üzerine suç duyurusunda bulunup dün de nöbet tutmaya başladı. Bu sabah ağaç kesim sesleriyle uyanan köylüler, kesimi durdurmak için alandaki bekleyişlerini sürdürüyor.

740 dönümlük Akbelen Ormanı'nın kesilmemesi için ormanda nöbet tutan İkizköylüler, ormanın Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından YK Enerji A.Ş.'ye verildiğini öğrenmişti. 

Termik santrale kömür temin etmek için açılmak istenen ormanın kesilmesi durumunda, ekolojik dengenin bozulacağını ve geçim kaynaklarının yok edileceğini iddia eden vatandaşlar ve doğa savunucuları, Muğla 1. İdare Mahkemesi'nde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğüne (OGM) karşı dava açtı. Mahkeme, idarenin savunmasını aldıktan sonra, ormanda bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Ancak hukuki süreç devam ederken, ormanda ısrarla kesim yapılmasına tepkili olan yöre halkı, OGM yetkilileri hakkında da geçen günlerde “görevi kötüye kullanma” gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Köylüler bayramda da nöbet tutmaya devam etti. CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Mahmut Tanal ile CHP Muğla Milletvekilleri Burak Erbay ve Mürsel Alban da nöbete destek verdi.

Ağaç katliamına karşı vatandaşlar tarafından başlatılan direniş nöbetine katılan CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, “Muğlamızın her köşesi ayrı güzellikte. Ancak eşsiz güzellikteki ormanları ve kıyıları ile yeraltı ve yerüstü kaynakları talan ve yağma tehdidiyle karşı karşıya. Bunun son örneğini İkizköy’deki Akbelen ormanında yaşıyoruz. Ancak doğamızın talanına karşı sonuna kadar direneceğiz. Tüm yurttaşlarımızın bayramını kutluyorum. Dünden bu yana burada nöbetteyiz. Bayram günü buradayız. Akbelen ormanına sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu katliama izin veremeyeceğiz” dedi. 

“Rant uğruna doğa talan ediliyor” diyen Erbay sözlerine şu ifadelerle devam etti;

“İklim krizinin arttığı, su kaynaklarının her geçen gün yok olmaya başladığı bir durumda ormanları kesmek ve yeraltı su kaynaklarını yok etmek akıl almaz bir durumdur. Dünya bu sorunlara çözüm üretmek için ciddi bütçeler ayırarak çalışmalar yaparken AKP iktidarı rant için doğayı katlediyor. Muğla’ya her yıl milyonlarca insan geliyor ve mevcut durumda su kaynakları yetersiz kalıyor. Buna rağmen ormanlar ve yeraltı kaynakları yok ediliyor. Bu ormanlara sahip çıkılmazsa birkaç yıl sonra Bodrum’a gelen misafirlerimiz su bulamayacaklar. Eğer bu şirketler istedikleri faaliyetleri yürütürlerse, kömür havzası diye yerin altına inerlerse yerin altındaki su kaynakları yok olacaktır. Görünenin ötesinde çok daha büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. Muğla’nın nüfusu bir milyon ama şu an bayram nedeniyle yaklaşık üç milyon misafir var Muğla’da. Otellerde yer bulamayan vatandaşlarımızı çadırlarını alıp Akbelen ormanına gelmelerini bekliyoruz. Hem doğanın içinde çok güzel kamp yapabilirler hem de anlamlı bir tatil olur onlar için. Ayrıca 30 Temmuz tarihinde bölgede bir keşif yapılacak. Ormanlarımızı savunmak için bu keşfe de büyün vatandaşlarımızı bekliyoruz.”