O Çalışmalarla İlgili Soruşturma

Kent Haber'in geçtiğimiz günlerde 2 kez haber bültenlerine taşıdığı Tilkicik Koyu'ndaki çalışmalara yetkililer el koydu. Bölgedeki çalışmalar durduruldu, yapılanlarla ilgili soruşturma başlatıldı.

O Çalışmalarla İlgili Soruşturma

Yaklaşık 10 gün önce Yalıkavak Tilkicik Koyu Şendoğan Caddesi üzerindeki bir sitenin önünde deniz üzerinde çalışma yapan kepçe, kıyı şeridinin bir bölümünde deniz dibini kazdı. Yine kepçe vasıtasıyla deniz dibine beton bloklar konuldu. Vatandaşlar, bölgede ulusal ve uluslararası kanunlarla koruma altında bulunan poseidon çayırlarının bulunduğunu ifade ederek, kepçenin deniz dibinde çevreye zarar veren ve yasak olan bir işlem yaptığını savunmuştu. Birkaç gün önce de aynı noktaya yakın bir noktada kıyıya Milas'taki bir maden ocağının ismi yazılı çuvallar içerisinde malzeme istiflendi. Çevreciler Beyaz kum görünümündeki ince malzemenin mermer tozu olduğuna dikkat çekti. Deniz kenarına konulan yüzlerce çuvalın bir kısmı, deniz üzerindeki platforma yüklendi. 

Dün bölgeye sahil güvenlik, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Milli Emlak Müdürlüğü ile Bodrum Belediyesi ekipleri sevk edildi. Faaliyeti durduran ekipler, çalışmayla ilgili soruşturma başlattı. 

Muğla Çevre Platformu Bodrum Eş Sözcüsü Umay Karabaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, mermer tozunun doğa ve insan sağlığına zarar verdiğini söyledi.
Bodrum kıyılarında baskıya izin vermeyeceklerini ve olayın takipçisi olacaklarını belirten Karabaş, Tilkicik Koyu’nun uluslararası sözleşmelerle korunan deniz çayırlarının, nesli tehlike altındaki Akdeniz foklarının, aynı zamanda Pina kabuklularının da yaşam alanı olduğunu ifade etti.


Muhabir: Durmuş Genç