O Şahsa Verilen Ceza Şok Etti!

Bodrum’da 15 yaşındaki kız çocuğunu kaçırıp zorla alıkoymaya çalıştığı iddia edilen evli ve 2 çocuk babası şahsın tutuksuz yargılandığı davada aldığı ceza belli oldu. 12 yıl hapis cezası verilen sanığa, etkin pişmanlık hükümleri uygulanarak cezasında 2/3 oranında indirim yapılıp 4 yıl hapis cezası verildi. Şahıs, ceza kesinleşmediği için tutuklanmazken, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ise verilen cezaya tepki gösterdi.

O Şahsa Verilen Ceza Şok Etti!


İddiaya göre ilçede yaşamını sürdüren 30 yaşındaki Y.K. adlı şahıs, komşusunun 15 yaşındaki kız çocuğunu zorla alıkoyup kaçırmaya çalıştığı iddiasıyla tutuksuz yargılanıyordu. 

Şahsın yargılanması tamamlandı. Şahıs, 15 yaşındaki bir çocuğu cinsel amaçla, cebir ve tehdit kullanarak hürriyetinden yoksun bırakma suçunun sabit görülmesi nedeniyle toplam 12 yıl hapis cezasıyla cezalandırdı. Aldığı bu ceza ise etkin pişmanlık hükümlerinin fail lehine uygulanması nedeniyle 2/3 oranında indirilerek 4 yıl hapis cezasına indirildi. Verilen cezanın kesinleşen hapis cezası olmadığı için şahsın tutuklanmadığı bildirildi. 

Mağdur çocuğun avukatı Gülsen Çelikoğlu Ernez, kararı istinafa taşıyacaklarını dile getirerek “Bu ceza kesinleşmiş bir hapis cezası olmadığı için şahıs tutuklanmadı. Şu an serbest. Toplamda 12 yıl hapis cezası almıştı ama 3/2 oranında indirim uygulandı. Bize göre mahkeme yanlış karar verdi. Biz bu kararı istinafa taşıyacağız” dedi. 

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“15 yaşındaki bir çocuğu kaçıran Y.K.’nın Bodrum 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada neredeyse cezasızlık denebilecek bir sonucun çıktığına tanıklık ettik. Bodrum 6. Asliye Ceza Mahkemesi, evli ve bizzat çocuk sahibi olan sanık Y.K. isimli erkeği, 15 yaşındaki bir çocuğu cinsel amaçla, cebir ve tehdit kullanarak hürriyetinden yoksun bırakma suçunun sabit görülmesi nedeniyle toplam 12 yıl hapis cezasıyla cezalandırdı.

Gelgelelim sanık, yani fail Y.K.’nın aldığı bu ceza ise etkin pişmanlık hükümlerinin fail lehine uygulanması nedeniyle 2/3 oranında indirilerek neticede 4 yıl hapis cezasına indirildi. Bu ceza bizler için ödül niteliğindedir; çünkü fail Y.K. aynı çocuğu 13 yaşında da kaçırdı ve çocuğa yönelik cinsel istismar suçunu işlemekten dolayı cezalar aldı. Aldığı ceza karşılığında hükümlü olarak cezaevinde olan Y.K. pandemi nedeniyle erken tahliye edildikten sonra, Bodrum 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama konusu suçu işlemiştir.

Buna rağmen sistematik olarak cinsel amaçla çocuk kaçırma suçunu işleyen Y.K.’nın hiç savunma yapma telaşına ya da çabasına girmese de alacağı ceza ancak bu olabilirdi. Bu "cezasızlık ve öte yandan fail kayırıcılığının bizler için ifade ettiği ise, mahkemelerin suçun sistematik olması halinde dahi, çocuğa yönelikte olsa da, fail için yani erkekler için, cinsiyetçi bir bakış açısıyla yargılamaya devam ettiğidir.”