Oasis'te Heykel Sergisi

Oasis Sanat Galerisi’ne bu kez heykel çalışmaları ile A. Aysun Sandıkcıoğlu konuk oluyor.

Oasis'te Heykel Sergisi

Oasis Sanat Galerisi’ne bu kez heykel çalışmaları ile A.Aysun Sandıkcıoğlu konuk oluyor.

A. Aysun Sandıkcıoğlu’nun seramik heykellerinin sergileneceği sergi, 15 Ekim Salı günü saat 18.00'de düzenlenecek kokteyl ile açılacak ve 31 Ekim 2019 tarihine kadar, pazartesi hariç her gün 11.00 -19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sanatçı, eserlerini ölümün Türk medeniyetindeki en somut karşılıklarından ve üstün bir medeniyetin sembolik ifadeleri sayılan mezar taşlarından ilham alınarak hazırlamış, aynı zamanda bu esini modern sanat yöntemleri ile yorumlamış. Aysun Sandıkcıoğlu’nun hazırladığı seramik heykel sergisinde, Türk kültüründeki ilk şekli Balballarla ortaya çıkan, Selçuklu ve Osmanlı dönemindeki eserleri ile tam bir sanat abidesine dönüşen mezar taşlarının Ahlat ve Osmanlı örneklerini esas almış. 

1962 Balıkesir doğumlu olan A. Aysun Sandıkçıoğlu, ilk ve ortaokul öğrenimini Balıkesir’de tamamladı. Lise öğreniminin ilk iki yılını yatılı olarak İzmir Türk Koleji’nde tamamlayan A. Aysun Sandıkcıoğlu, 1979 yılında Balıkesir Koray Lisesi’nden mezun oldu. 1981-1983 Yılları arasında Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nde uygulanan Osanor Eğitimi Projesi kapsamında meslek fark dersleri alarak, Makine Ressamlığı bölümünden Teknik Ressam olarak mezun oldu. Dört yıllık lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik-Cam Ana Sanat Bölümünde tamamladı. 2009 yılında aynı Üniversitenin Enstitüsü’nde “Askeri Müzik Topluluğu Mehter, Geleneksel Kıyafet ve Müzik Enstrümanlarının Plastik Açıdan Seramik Sanat Objelerine Dönüşümü” adlı tez çalışması ile Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 2011 yılında Queens College’in daveti üzerine "Seramik Kültürü ve Malzeme Kültürü Çağdaş Seramik Sanat ve Kültür platformu" etkinliği kapsamında New York, Flushing Town Hall’da sergiye katıldı. Sanatçı, 8-19 Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen 10. Uluslararası Birleşmiş Milletler Ormancılık Kültür Sanat Etkinlikleri Forumuna eserleriyle katılmıştır.

Halen çalışmalarına İzmir Bostanlı’da bulunan A&A Sanat Atölyesi’nde devam etmektedir.