Öğrencilerden Barınma Eylemi

Muğla'da bir grup üniversite öğrencisi, barınma ihtiyaçlarının kamu imkanları seferber edilerek karşılanması çağrısı yaptı.

Öğrencilerden Barınma Eylemi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde eğitim gören bir grup öğrenci, Menteşe Yoğurtçu Parkı’nda üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma ihtiyacının acil bir şekilde çözülmesi için basın açıklaması yapıldı.

Öğrenci toplulukları adına açıklamayı yapan Türkiye Gençlik Birliği Muğla İl Başkanı Ali Özgür, şu ifadelere yer verdi: 

“Daha başını sokacak bir çatı bulamayan gençlik nasıl üretecek? Türk Gençliği olarak eğitimimize devam etmek istiyoruz. Üretmek istiyoruz. Paylaşmak istiyoruz. Vatanımıza milletimize hayırlı evlatlar olmak istiyoruz. Türk gençliğinin sorunlarını oyun konsolu, bolca internet ve ucuz oy argümanlarından ibaret zannedenlere sesleniyoruz; Türk Gençliği Türkiye’nin yarınlarını kurmak istiyor. Öğrencilerin barınma sorunu, bu gayenin önüne geçemez. 

1- Öğrencilerin yaşadığı barınma ihtiyacının acil bir şekilde çözülmesi için devlet kurumu, sendika, baro vb. kuruluşların misafirhaneleri, öğretmen evleri, orduevleri, üniversite çevresindeki özel yurtlar ve oteller cüzi ücretlerle öğrencinin kullanımına açılmalıdır. Konaklama ihtiyacını karşılamaya uygun binalar geçici olarak öğrenci yurduna dönüştürülmelidir.

2- Üniversite içerisinde ve çevresinde uygun görülen arazilere öğrencilerin barınabilmesi için geçici konaklama alanları kurulmalıdır. Herhangi bir şekilde barınma ihtiyacını karşılayamamış öğrencilerin geçici süreliğine buralarda konaklatılması sağlanmalıdır.

3- Mevcut devlet yurtlarının kapasitelerinin yetersizliği ortadadır. Önümüzdeki süreçte planlı şekilde devlet yurtlarının sayısının arttırılması ve yurt koşullarının iyileştirilmesi öğrencilerin daha güvenilir ve daha uygun fiyatlar karşılığında barınmasını sağlayacaktır. 
    
"Barınma ihtiyacının acil bir şekilde karşılanması adına bakanlığımız, valiliğimiz, üniversitelerimiz ve belediyelerimiz eşgüdüm halinde çalışarak tüm kamu imkanlarını seferber etmelidir" ifadeleriyle devam eden açıklamada TGB Muğla İl Başkanı Ali Özgür, "Barınma sorununa çözüm için biz hazırız, görev başındayız. Barınma sorunu yaşayan, kalacak yer bulamayan arkadaşlarımızın Türkiye Gençlik Birliği’ne ulaşmasını rica ediyoruz. Gelin sorunları birlikte çözelim."