Onlara Yasak Yok, Çünkü Evleri Sokak!

Türkiye’de 31 kentte sokağa çıkma yasağı uygulanıyor ancak evsiz vatandaşlar, mecburen bugünlerde de sokaklarda yatmaya devam ediyor.

Onlara Yasak Yok, Çünkü Evleri Sokak!

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için vatandaşlara yaklaşık bir aydır ‘evde kal’ çağrısı yapılıyor. Cuma gecesi ise 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Muğla ve Bodrum’da da bu kapsamda sokağa çıkma yasağı var fakat evsizler yine sokaklarda. 

İlçede gidecek evi, kalacak yeri, cebinde parası olmayan vatandaşlar, banklarda, kaldırımlarda yatıyor. Bir süre önce Gaziantep’ten gelen 23 yaşındaki Cuma Göğebakan da onlardan biri. 

Kumbahçe Meydanı’nda bir bankın üzerinde yatan Göğebakan, Kent Haber’e yaptığı açıklamada gidecek yeri olmadığı için sokakta yattığını söyledi. Daha önceki yıllarda su dağıttığını, tesisatçılık yaptığını ve elektrik işinde çalıştığını söyleyen Göğebakan, Bodrum’da ise bir teknede çalışmış. Kışın işsiz kalınca ilçede yeni bir iş arayan genç, başarılı olamamış. 

EN SON TELEFONUMU SATTIM!..

Memleketine de dönmek istemeyen Cuma Göğebakan, şöyle konuştu:

“Ben buraya geçen yaz geldim, tur teknesinde çalışıyordum. Kış gelince o iş bitti. Şimdi sağda solda kalıyorum. Otellere para vermekten artık cepte para kalmadı. İşimiz burada, memlekete de dönmüyorum. İş başvuruları yaptım, çağırmadılar. En son telefonumu sattım. Telefonum da yok, ailemle konuşamıyorum. Fırına gidiyorum, bir ekmek alıyorum, onu yiyorum. Koronavirüs bittikten sonra inşallah işe başlayacağız” dedi.