PİRİ REİS'İN HARİTALARI BODRUM'DA!..

Dünyaca ünlü Türk denizci Piri Reis'in haritalarından oluşan "Piri Reis Haritaları"...

PİRİ REİS'İN HARİTALARI BODRUM'DA!..
Dünyaca ünlü Türk denizci Piri Reis'in haritalarından oluşan "Piri Reis Haritaları" sergisi, Gagavuzya Özerk Bölgesi Cumhurbaşkanı Irina Vlah'ın da katıldığı törenle Bodrum'da açıldı.

Sergi, Yakın Doğu Üniversitesi ile Milta Bodrum Marina işbirliğiyle, 1775 yılında kurulan şimdiki adıyla Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Sit Alanı'nda açıldı.
Piri Reis’in haritalarının çini tablolar üzerine resmedildiği sergiye, denizcilik tarihine ilgi duyan çok sayıda kişi ilgi gösterdi.

Çini üzerine işlenmiş Piri Reis Haritalarının yanı sıra Kitab-ı Bahriye’den gravürler, usturlap ve quadrant panolar, 16. yüzyıl seyir aletleri replikalarının da yer aldığı uluslararası sergi, 23 temmuza kadar ziyaret edilebilecek.

Yakın Doğu Üniversitesi'nin daveti üzerine ilçeye gelen Gagavuzya Özerk Bölgesinin kadın Cumhurbaşkanı Irina Vlah, gazetecilere yaptığı açıklamada, sergiyi ilk kez gezdiğini söyledi. Sergiye davet edildiği için çok mutlu olduğunu anlatan Vlah, "Yakın Doğu Üniversitesi'nin özel davetlisi olarak geldim. Gagavuzya Cumhuriyeti bir Türk Cumhuriyeti. Türkiye bizim için kardeş bir ülkedir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti bize çok yardımcı oldu. Böyle bir sergiyi biz Gagavuzya'da da açmak isteriz" dedi.

Bodrum'un dünyaca ünlü bir yer olduğuna işaret eden Vlah, "Burada olmaktan çok mutluyum. Bizim için gurur verici bir şey" diye konuştu.

Vlah, bir gazetecinin Türkiye'de yapılan genel seçimlerle ilgili sorduğu bir soruya ise şu yanıtı verdi:

"Türkiye'de yeni bir seçim bitti. Türkiye'ye biz her zaman kardeş ülke olarak bakıyoruz. Ne olursa olsun Türkiye bizim için kardeş bir ülkedir. Türkiye ekonomik, sosyal ve her alanda güzel şeylerin olmasını istiyorum. Türk halkı mutlu olsun bizim tek istediğimiz budur."

Yapılan konuşmaların ardından Gagavuzya Özerk bölgesi Cumhurbaşkanı Irina Vlah "Piri Reis Haritaları" adlı serginin açılışını yaptı.

İstanbul Deniz Müzesi eski müdürü ve deniz tarihçisi, Yakın Doğu Üniversitesi danışmanı ve Girne Üniversitesi Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezi Müdürü Ali Rıza İşipek, sergide yer alan eserler hakkında katılımcılara bilgiler verdi.