Poşetlenme Oranı Denetimle Yükseldi!

Bodrum pazaryerlerinde çoğunluğu açıkta satıldığı için eleştiri konusu olan meyve- sebzelerin poşetlenme oranı büyük ölçüde arttı.

Poşetlenme Oranı Denetimle Yükseldi!

Ticaret Bakanlığı yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik alınan tedbirlerin uygulanması konusunda 81 il valiliğine talimat gönderdi. Buna göre market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız şekilde satılan yaş sebze ve meyveler tüketicilerce seçilmeden, satıcılarca gerekli hijyen koşullarına dikkat edilerek satışa sunulması kararlaştırıldı. 

Bodrum’da kurulan pazaryerlerinde kimi esnafın bu kararlara uyduğu ve sebze ve meyvelerini poşetleyerek sattığı görülürken, çoğu esnafın ise ürünleri açıkta sattığı, ayrıca koronavirüs uyarılarına rağmen sebze ve meyvelerin tüketiciler tarafından elle seçildiği görüldü. 

Kent TV'de "Ayna" programını hazırlayıp-sunan, ayrıca www.kenttv.net'te köşe yazan Alp Arbak'ın programında ve köşesinde konuyu gündeme getirmesinin ardından, Kent Haber'in de Ortakent Pazarı'ndaki durumu ekranlara taşıması sonrası Bodrum Belediyesi ekipleri sorunla ilgili olarak denetimlerini sıkılaştırdı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da tedbirleri bugün yerinde inceledi. 

Konuyla ilgili Bodrum Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda başkan Aras'ın pazaryerindeki denetlemesinden görseller kullanılarak şu ifadeler kullanıldı;

“Bodrum Belediyesi’nin koronavirüs önlemleri kapsamında denetim altına aldığı mahalle pazarlarında tüm ürünler poşetlenerek satışa sunuluyor. Belediye Başkanımız Ahmet Aras, bugün Bodrum merkez pazarında tezgah açan esnafın aldığı tedbirleri yerinde incelerken, kurallara uyan tüm esnaf ve vatandaşa duyarlılıkları için teşekkür etti. Her mahallede semt pazarı kurulmadan önce bölgeyi solüsyonlu ilaçlarla dezenfekte eden Belediye ekipleri, Pazar süresince de esnafa ve vatandaşa koruyucu maske, eldiven takmaları ve ellerini sık sık dezenfekte etmeleri uyarısında bulunuyor. Zabıta ekiplerinin yanı sıra Başkan Ahmet Aras’ın kurduğu 32 kişilik denetim ekibi de Pazar yerlerinde dolaşarak malzeme tedariki için destek oluyor ve sık sık uyarılarda bulunuyor.”