PRENS VE PRENSESLERDEN ANLAMLI ZİYARET

Bodrum Prens ve Prenses Çocuk Yuvası öğrencileri, hayvan hakları haftası kapsamında...

PRENS VE PRENSESLERDEN ANLAMLI ZİYARET
Bodrum Prens ve Prenses Çocuk Yuvası öğrencileri, hayvan hakları haftası kapsamında Bodrum Hayvan Hakları Derneği'ni ziyaret ettiler. Psikolog İlknur Özer ve sınıf öğretmenleri eşliğinde hayvan sevgisi üzerine bir proje yapan ve çeşitli çalışmalarla da bunu destekleyen minikler, ”Ben de bir el verdim” isimli çalışmalarıyla beraber hayvan derneğini ziyarete geldiler. Dernekte tedavi edilen bir kedi ve orada bulunan yavru bir köpeği seven miniklerin heyecan ve mutlulukları, gözlerinden okunuyordu.

Bu çalışma ile hayvan sevgisini çocuklara küçük yaşta aşılamak istediklerini belirten Psikolog İlknur Özer, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bizim bugünkü çalışmamız Prens ve Prenses Çocuk Yuvası’nda bulunan okul çağındaki çocuklarla birlikte her şeyin sevmekle başladığını öğretmek üzere proje destekli bir çalışma. Bu çalışmadaki amacımız, hayvan sevgisini kendi içlerinde yaşamalarını, erken yaşta öğretmelerini sağlamak çünkü bu, çocukların ileriki yaşlarında, yeryüzündeki diğer canlılarla daha kolay ilişki kurmalarını sağlıyor. Örneğin, çocuklarımıza küçük yaşlarda oyuncak hayvan hediye ettiğimizde o, yeri geldiğinde paylaşmak istediği duygu ve düşüncelerini önce o hayvanla paylaşıyor ve bu sevgi ona yeryüzündeki diğer canlılarla da iletişim kurmayı öğretiyor, bir aracı oluyor. Burada da biz önce sınıfımızda canlı hayvanlarla tanıştık; kedi, köpek, çocuklarımızın dediği gibi balık. Daha sonra kendileri bir hayvan olsaydı ne hissederlerdi, onu paylaştık, sonra da çevremizde gördüğümüz canlılara iyi davranış şekillerinin neler olduğunu sınıf öğretmenimiz İlknur Hanım da psikodrama çalışmasıyla öğretti. Onun sonucunda ben de bu projeye bir el verdim ve toplum için bir şeyler yaptığımızı çocuklarımızın hissetmeleri için Bodrum Hayvan Hakları Derneği’ne geldik ve küçük bir yardımda bulunmak istedik.”

Prens ve Prenses Çocuk Yuvası Hazırlık Sınıfı Öğretmeni, psikodrama çalışmasının amacının, hayvan sevgisini aşılamak olduğunu belirtti.

Bodrum Hayvan Hakları Derneği Başkanı Füsun Uslu, minik öğrencilerden gelen bu ziyareti çok anlamlı bulduklarını ve çok duygulandıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“İlknur Hanım arayıp, projeden bahsettiği zaman çok duygulandım. Bizim de yapmak istediğimiz hatta okullar için hazırladığımız bir projeydi bu. Çünkü sevgi çok önemli. Çocukların sorumluluk öğrenmesi açısından, merhamet geliştirmesi açısından hakikaten çok önemli ve bu şekilde büyüyen çocukların ileride, hayvanlara yapılan işkenceleri yapmayacaklarına eminim ama sadece hayvanlara değil insanlara da yapmayacaklardır. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum, minik ellere çok teşekkür ediyorum, bu desteklerine çok teşekkür ediyorum ve inşallah en azından yarımadamızda bu tür etkinliklerin devam etmesini diliyorum.”