Renkli Gösterilerle Kutlanıyor

Bodrum’da 10-16 Mayıs Engelliler Haftası çerçevesinde farkındalık yürüyüşü ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Renkli Gösterilerle Kutlanıyor

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikler, Eski Otogar’dan başladı. Cevat Şakir Caddesi üzerinden Barış Meydanı’na kadar yürüyen gruplar, burada çeşitli etkinlikler düzenledi.

Yahşi Özel Eğitim Uygulama Okulu Özel Eğitim Öğretmeni Gizem Karadağ’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nın bir farkındalık haftası olduğunu dile getirerek şu ifadelere yer verdi;

“Benim farkındalığım, özel gereksinimli çocukların öğretmeni olarak başladı. Bu süreçte onlara öğrettiğimden fazlasını onlardan öğrendim. Masumiyetlerini, doğallıklarını, içten sevgilerini yaşadım. Bunlar, benim için onlarla çalışırken rehberim oldu. Biz okul olarak gittiğimiz, davet edildiğimiz her ortamda önce şaşkınlık, sonra samimi sevgi ile karşılaştık. Toplumu bütünleştiren en temel unsur, birbirimizi tanıyarak farklılıklarımızla bir arada olmaktır. Günün en önemli amacı, özel gereksinimli çocuk ve bireylerden onları öğrenmek olmalı. Onlarla temas, bize çok şey öğretecektir. Biz de el ele onların yolunu aydınlatan ışık olalım.”

Etkinlikte Kemal Durmaz Ortaokulu öğrencileri “Dondurma” şarkısı eşliğinde dans gösterisi sundu, ardından Kerem Aydınlar Ortaokulu öğrencileri “Kolbastı” şarkısı eşliğinde halk dansları gösterisi yaptı. 

Sağlık Vakfı Begonvil Rehabilitasyon Merkezi’nden Gizem Tanca’nın ‘Engelleri Aşalım” şiiriyle devam eden program, Halk Eğitim Merkezi Özel Çocuklar Kursu’ndan Murat Taşçı’nın piyano dinletisi ve aynı kurs öğrencilerinin ‘Atatürk Çocukları’ şarkısı eşliğinde dans gösterisi, Hüseyin Turgut Karabağlı Ortaokulu’nun “Pırpır Kelebek” şarkısı eşliğinde dans gösterisi, Yahşi Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun “Pırlanta” şarkısı eşliğinde dans gösterisi, Halk Eğitim Merkezi Özel Çocuklar Kursu’nun “Diye Bağır” şarkısı eşliğinde dans gösterisi, 9. Umurca İlkokulu’nun “Hayat Sevince Güzel” şarkısı eşliğinde dans gösterisi ile sürdü.

Sağlık Vakfı Begonvil Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin Engelliler Haftası ile ilgili özlü sözleri okuması ve Halk Eğitim Merkezi Özel Çocuklar Kursu’nun “Melek” şarkısı eşliğinde dans gösterisi ile devam eden etkinlik, Bitez Gülümser Mehmet Danacı İlkokulu’nun “Eller Havaya” şarkısı eşliğinde dans gösterisi ile sona erdi. 

Etkinliği Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Özkan Yılmaz ve Bodrum Sahil Güvenlik Karakol Komutanı Binbaşı Koray Kemiksiz ve çok sayıda vatandaş izledi.  

Muhabir; Hamdi Yörür