Salgın Lüks Tesislerin Fiyatlarını Uçurdu

Bodrum’da bazı otellerin Korona zammı dudak uçuklattı; Sosyal mesafe nedeniyle azalan şezlong sayısı fiyatlara yansıdı. Türkbükü'nde bazı tesislerde günlük şezlong kirası bin lira, eğer yemek dahil olursa fiyatların 2 katına çıktığı görüldü.

Salgın Lüks Tesislerin Fiyatlarını Uçurdu

Koronavirüs salgını nedeniyle henüz açılmayan ve büyük ekonomik zorluklar yaşayan turizm sektöründe, salgın nedeniyle alınan ekstra tedbirler yüksek talep gören tesislerde fiyat artışına neden olacak gibi görünüyor. Sosyetenin uğrak tatil beldesi Göltürkbükü’nde koronavirüs salgını sonrası bazı otellerin şezlong ve loca fiyatlarına yaptığı zam duyanların ağzını açık bıraktı. Lüks bir otel tarafından belirlenen fiyatlarda iki kişilik şezlong kullanımı için günlük bin lira, fiyatlara yemek dahil edildiğinde ise günlük kullanım bedeli 2 bin lira olarak belirlendi.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği tarafından yapılan açıklamada ise, fiyatları "Sonuçta 'Private hizmet', rakamlar normal" ifadeleriyle yorumlandı.

Tatil beldesi Türkbükü’nde hizmet veren lüks bir otelin müşterilere gönderdiği davet e-postasında belirtilen ücretler şaşırttı. Koronavirüs salgını sonrası fiyatlarını güncelleyen otelde iki şezlong için istenen ücret günlük bin, aylık 24 bin lira. Üstelik buna oda ve yemek dahil değil.

İlk seçenek; İki kişilik aylık 24 bin, günlük bin lira olan pakette şunlar var:

- Maksimum 4 sandalye

- Maksimum 3 şezlong

- Gün içinde kişi başı ikişer plaj havlusu

- İki kez sıcak-soğuk havlu servisi

- 11.00-15.00’te meyve tabağı

- Yiyecek ve içecek harcamalarında yüzde 10 indirim

İkinci seçenek; İlk seçenektekilere ek olarak menüden günde bir sefer bir adet başlangıç, bir adet taş fırın ya da ana yemek siparişi verilebilir. Bu paketin ücreti ise aylık 48 bin lira, günlük ise 2 bin lira olarak belirlendi.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu, ise konuya ilişkin olarak "Bu rakamlar normal. Otel ‘Sana özel hizmet veriyorum, şezlonguna başka kimse oturmayacak’ diyor, loca veriyor. Otellerden kapasitesini yarı yarıya düşürmesi isteniyor. Bu da otellerin maliyetlerini ikiye katlıyor. Sonuçta bu ‘private’ hizmet, senden başka hiç kimse şezlonga elini sürmüyor, sırtını yaslamıyor. Türkiye bu noktada yerli turizmin dışında yabancı turizmde de böyle müşterileri hedeflemelidir. Her şey dahil sistemden bu sisteme geçmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise gazetecilerin konuyu sorması üzerine yaptığı açıklamada, fiyatlara müdahale edemediklerini belirterek “Türkbükü'nde bu her zaman gündem olmuştur. Türkbükü'ndeki bu yüksek fiyatlar, lahmacunlar, loca fiyatları her zaman gündem oldu. Serbest piyasa koşullarında yaşıyoruz. Bodrum’un genelinin böyle olmadığını ifade etmek istiyorum. Bodrum’un her yerinde bu fiyatlar yok. Bodrum her türlü keseden insanın rahatça yaşayabileceği, faydalanabileceği işletmelere de sahip ama çok pahalı işletmelere de sahip. Bu da insanların tercih meselesi. Bu konuda Belediyenin bir yaptırımı yoktur. Belediye olarak gidip neden bu kadar ücret istiyorsunuz diyemeyiz. Farklı şekilde denetimlerimizi yaparız, işletmeler kendi fiyatlarını koymakta ticaret kanunu gereği serbesttir” dedi.

Daha önceki yıllarda da Türkbükü'nde Lahmacun – ayranın 90 liraya, makarnanın 110 liraya, pide çeşitlerinin ise 95 liradan satılması gündem olmuştu.