Sen Hiç Yıldız Saydın mı?

Bodrum'da ilki geçtiğimiz yaz düzenlenen "Sen Hiç Yıldız Saydın mı?" etkinliğinin ikincisi düzenlendi. Işık kirliliğine dikkat çekmek için ilki geçtiğimiz yaz Gümüşlük'te düzenlenen etkinliğin bu yıl ki adresi, Green Destinations projesi kapsamında Bitez'de Bodrum Belediye A.Ş. Bitez Kafe ve Restoran idi...

Sen Hiç Yıldız Saydın mı?

Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nün destekleriyle çevre kirliliği, çevrenin korunması ile doğal kaynakların etkin kullanımı konularında farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen, "Sen Hiç Yıldız Saydın mı? Işık Kirliliğine Veda" etkinliğine Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Emel Çakaloğlu ve Ummahan Yurt, birim müdürleri, belediye çalışanları ve vatandaşlar katıldı. 8 Dakika boyunca ışıkların kapatılarak ışık kirliliğine dikkat çekilen etkinlikte Bodrum Belediyesi Halk Müziği Korosu da mini bir konser verdi. 

Etkinliğin fikir öncüsü Merve Okutucu, ışık kirliliğine dikkat çekmek için Bodrum'dan başlattıkları etkinliğin tüm dünyaya yayılmasını dilediği konuşmasında, "Işığın  100 sene önce, çok uzun bir süre önce bulunmaması, bu konuyla ilgili sonuçların yeni yeni anlaşılması insan sağlığına etkileri, uyku düzenimizin bozulması, hormonlarımızın dengesizliği, kuşların yönünü bulaması gibi ve aynı zamanda bir enerji israfı bu, aynı zamanda bir maliyet. Bu gibi konulara dikkat çekmeye çalışıyoruz bu etkinlikle" şeklinde konuştu.

Çevre Koruma Ve Kontrol Müdürü Engin Doğan ise ışık kirliliği hakkında, "Şimdi aklınıza geliyordur ışık kirliliği mi olur diye. Nedir bu ışık kirliliği? Aydınlatan kirletir mi? Diye düşünceniz olabilir. Işık kirliliği yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış yönde ve yanlış zamanda ışık kullanılmasıdır. Nasıl hava kirliliği havamızı, su kirliliği suyumuzu kirletiyorsa ışıkta, bizim dünyamızı kirletmektedir" ifadelerini kullandı.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu ise "Bodrum’da her tür kirliliğe karşı başlattığımız mücadeleyi, ışık kirliliğine karşı da sürdürüyoruz. Bu yıl Işık Kirliliğine Veda etkinliklerimizin ikincisini düzenliyoruz. Geçen yıl aynı etkinliği Gümüşlük’te gerçekleştirmiştik. Işık kirliliği, üzerinde çok az düşündüğümüz bir konu. Oysa, insanın ve doğadaki tüm canlıların yaşamasını tehdit eden bir kirlilik. Dünyada ışık kirliliği olmayan yerler koruma altına alınmaya başlandı. Çünkü insanların gökyüzünü tüm doğallığıyla görebildiği yerlerin sayısı fazlasıyla azalıyor. Bu proje ile bizler, Bodrum'da ışığın yanlış yerde, yanlış zamanda ve yanlış miktarlarda kullanılmasının önüne geçmek istiyoruz. Bodrum'da dünyaya gelen çocuklar yıldızları görebilsin istiyoruz. Belediyecilik anlayışımızın sürdürülebilir çevre politikaları üzerine inşa ediyoruz. Bu konuda Bodrum'u öne çıkaracak projeleri hayata geçirmek için çalışıyoruz. Örneğin Bitez'i Green Destinations programına dahil ettik. Sürdürülebilir çevre için mücadele ettiğimiz konulardan biride ışık kirliliği olacak. Çözümü yöresel ve küresel bir sorun olan bu konuda bizler farkındalık yaratmaya devam edeceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından saat 22.30'da Bitez sahil şeridinde bulunan işletmeler 8 dakikalığına ışıklarını söndürdü. Aynı anda Bodrum Belediyesi Halk Müziği Korosu "Yıldızların Altında", "Deniz ve Mehtap", "Bir Başkadır Benim Memleketim", "Çökertme" ve "Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa" şarkı ve türkülerini seslendirdiler. 

Etkinlik mini konserin ardından sona erdi.