Taner Uysal’ın Ardından…

Pazar günü aldığım bir telefon haberiyle öğrendim ölümünü. Kuşkusuz hiç kimseye yakışmaz ölüm, ama sana hiç yakışmadı be dostum...

Taner Uysal’ın Ardından…

Pazar günü aldığım bir telefon haberiyle öğrendim ölümünü.

Kuşkusuz hiç kimseye yakışmaz ölüm, ama sana hiç yakışmadı be dostum.

Cuma günü televizyonda ziyaretime geldi. Üç günlük bir semineri bitirmişler, çok mutlu, çok keyifliydi.

Haftalık düzenli olarak Kent TV sitesine de çevreyle ilgili makaleler yazıyordu.

Bir sonraki hafta yazmayı düşündüğü konulardan söz etti, katıldığı “proje yazım” seminerinin Kasander (Karya Sanat Emekçileri Derneği) için sağlayacağı katkıları anlattı. 

Bu arada Bodrum Adanalılar Derneği için yıllık aidatını verip, neşe içinde ayrıldı.

Son zamanlarda tüm vaktini ve enerjisini Kasander Ekolojik Yaşam Köyü projesi için harcıyordu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın projeyle ilgilenmesi ve destek sözü vermesi üzerine çocuklar gibi sevinmişti.

Bodrum’da yapılan tüm sosyal sorumluluk projeleriyle ilgilenen, tüm sanatsal ve kültürel aktiviteleri takip eden, entelektüel birikimi yüksek, mücadeleci bir insandı.
Eşi Adanalı olmasına karşın, kendisi daha bir Çukurovalı, Adana sevdalısı bir arkadaşımızdı.

Şimdi geride gözü yaşlı bir eş ve dünya tatlısı bir çocuk bıraktı.

Bir de Bodrum halkına teslim ettiği önemli bir proje.

Bir dolu sahtekâr, istismarcı kişilere inat, bürokratik zorluklar ve engellemelere karşın akıl almaz bir enerji, istek ve heyecanla yürütmeye çalıştığı Sanatçılar için Sürdürülebilir Ekolojik Yaşam Köyü için kişisel çabaları ve ilişkileri sonucu en zorunu başarmış, arazi tahsisini sağlamıştı.

Gerek Bodrum ve Muğla’da, gerekse Ankara’da yaptığı girişimler, çalışmalar sonucunda yapıma hazır bir projeyi Bodrum’a kazandırmıştı.

Şimdi bizlere düşen görev, onun bu idealini gerçekleştirmek uğruna, bıraktığı yerden projeyi alıp, sonlandırmak için mücadeleye devam etmek olmalıdır.

Tarım Bakanlığı bünyesinde görev yaptığı sürece, sıradan bir devlet memuru anlayışı dışında kamu yararını gözeten örnek bir kişilik olarak anılacaktır eminim.

Araştırmacı, sorgulayıcı kişiliği, mücadele azmi, toplumsal sorunlara olan duyarlılığı ve fedakârlığıyla, hepimizin gönlünde yer edinmeyi başaran Taner, daha yapılacak çok iş varken, bizleri erken terk etti.

Evet Sevgili Taner, erken ayrıldın aramızdan ama anılarımızda hep yaşayacaksın.

Kardeşim gibi sevdiğim birini yitirmenin duygusal yanı bir tarafa, o her bulunduğu ortama neşe ve heyecan katan biriydi.

Daha çok üretmek, daha çok yararlı olmak, haksızlıklarla mücadele etmek uğruna hep kendinden verdi, yılmadı, her zorluğa direndi.

Bodrum Küçük Millet Meclisi toplantılarının sürekli katılımcısı, Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışmalarının destekçisi, yardıma ihtiyacı olan herkese koşan Taner, artık eksik kalan projeleriyle bizimle birlikte olacak.

Eşi ve çocuğu bizlere emanet, derneğimizin koruması altında olacak.

Bu arada Cenazesine bizzat katılan, duyduğu andan itibaren ilgilerini esirgemeyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a da sevenleri, yakınları, dostları olarak sonsuz teşekkürler.

Huzur içinde uyu yattığın yerde.

Projelerin de, ailen de bize emanet.

Sevgili Taner Uysal’a bir kez daha tanrıdan rahmet, yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Toprağın bol olsun, ışıklar içinde uyu.