TÜLOV'dan Tarikatlar Kapatılsın Talebi

Türkiye'yi sarsan, 6 yaşındaki bir çocuğun evlendirilmesi ile ilgili olaya tepki gösteren Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı(TÜLOV), “Tarikatlar Kapatılsın” diyerek bir basın açıklaması yaptı.

TÜLOV'dan Tarikatlar Kapatılsın Talebi

TÜLOV Bodrum Şubesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında “Sapıklar dışarıda, adalet nerede?”, “Çocuk istismarı insanlık suçudur”, “Çocuk sustu, onlar sustu, biz susmayacağız”, “Ne tarikat, ne cemaat, çare sosyal devlet” yazılı dövizler açıldı. 

Basın açıklamasını okuyan TÜLOV Bodrum Yöneticilerinden Emel Çakaloğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemiz ne yazık ki duymak, bilmek ve yaşanmasını istemediği bir kötülüğün yaşandığını öğrenmiştir. İnsanlık, 6 yaşında bir kız çocuğunun, 29 yaşında bir adamla evlendirildiğine tanık oldu. Hem de evlendirilen kişinin tarikat üyesi olması ve bu tarikat üyesi ile ailesi ve tarikatın bilgisi doğrultusunda evliliğin gerçekleştirdiği anlaşıldı. Sevgili Yurttaşlar, bu vahim olay bir kez daha göstermiştir ki tarikat ve cemaatler ülkemizin üzerine kara bir bulut gibi sinmiş, din kisvesi altında bir taraftan tüm kaynaklarımızı yağmalarken, diğer yandan kız, erkek ve yaş ayırt etmeksizin tüm çocuklarımız için tehlike olduklarını bir kez daha göstermiştir. Biz Türkiye’de Laikliğin yılmaz bekçisi TÜLOV (Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı) olarak bu sapıklığı, dinsizliği, Allahsızlığı lanetliyor ve diyoruz ki; 6 yaşında bir çocuk ile evlenmek, evlendirmek, bunun düşüncesinde olmak sapıklıktır. 6 yaşında küçücük bir kız çocuğu ile evlenmek cinsel istismardır. Bunu gerçekleştiren şahıs ile buna sebep olan tüm kişiler asli fail sıfatı ile derhal tutuklanmalı ve en ağır ceza ile cezalandırılmalıdır. 13 yaşında nikahı resmileştirmek için doğum kaydı yerine kemik yaşı tespitine gönderen, kemik yaşı tespitinde çocuğun yerine 21 yaşında başka birini koyan ve bunu organize eden tüm suçlular tespit edilmeli ve cezalandırılmalıdır. Bu haberi ortaya çıkaran Timur Soykan’a yönelik başlatılan saldırılar karşısında ilgili kurumlar gereken önlemi almak ve Timur Soykan’ın kendine ve yakınlarına azami koruma sağlamalıdır. Çocuk istismarına karşı çıkmak dine saldırı değildir. Esas dine saldırı, bu din kisvesi altına bürünmüş dinsizler tarafından yapılmaktadır.”

“Tarikat ve cemaatlere verilen siyasi desteğe derhal son verilmeli, bir daha bu tarz yapıların ortaya çıkmaması için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Cemaat ve tarikat yurtları derhal devletleştirilmelidir.” diyerek konuşmasını sürdüren Çakaloğlu, tarikat ve cemaatlerin kapatılması gerektiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Cemaat ve tarikatların bakanlıklar üzerindeki etkinliklerine derhal son verilmeli, ekonomik faaliyetleri kontrol altına alınmalıdır. Bu cemaatlerle iltisaklı olan kamu görevlileri hakkında ivedilikle inceleme yapılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Cemaat ve tarikat yurtlarında, okullarında kalan çocuklarımızla derhal iletişime geçilerek sorunları tespit edilmeli, istismara uğrayan çocuklarımız koruma altına alınmalıdır. Anayasamıza Laiklik ilkesi 1924 Anayasasına 5 Şubat 1937’de yapılan değişiklikle 2. Maddesinde Devletin nitelikleri; Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyetçi, Devletçi, Halkçı, Laik ve İnkılapçıdır olarak girmiştir. Yine Anayasamızın 4. Maddesinde Laiklik ilkesi değiştirilemez, değiştirilmesi teklif edilemez nitelikleri arasında yer almıştır. Bu bağlamda Anayasamızın Laiklik ilkesi ile uyuşmayan cemaat ve tarikatların derhal kapatılması gerekmektedir. Atatürk ilkelerinin savunucusu TULOV olarak ilgili tüm Kamu kurumlarını yukarıda belirttiğimiz hususlarda görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi: “Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz.”

TÜLOV Bodrum Şube Başkanı Remzi Kazmaz ise 1925 yılında kanunla kapatılan tarikat ve cemaatlerin bugün hala açık olduğunu dile getirerek şunları söyledi;

“Bunlar hala karanlık faaliyetlerine devam ediyorsa bunun sorumlusu bu ülkede yaşayan aydınlar, işadamlarıdır. Atatürk’ün bize bıraktığı demokratik, laik Cumhuriyet’ten bugüne kadar taviz vere vere geldik. En son bir ahlak çöküntüsü yaratan bu olay karşısındaki tepkilerin bir anlık olmasını istemiyoruz. Yurtlar yaptırın, okullar yaptırın. Bu tarikatları ancak çağdaş eğitimle kapatabiliriz. Bu ilk değil, Anadolu’nun bu güzel topraklarında cinayetler, istismarlar, tecavüzler devam ediyor. Artık ayağa kalkma zamanı. Bugün değilse ne zaman. O zaman bize, Atatürkçülere, demokratlara, Cumhuriyetçilere iş düşüyor. Onları ancak eğitimin ışığı ile kapatabiliriz. O halde etrafımızda ne kadar yoksul, eğitime muhtaç, tarikat yuvalarında yaşayan insanlar varsa bize müracaat edin. TÜLOV Genel Merkezi bu doğrultuda okullar açmaya, çocuklarımıza burs vermeye devam edecek. Türkiye laiktir laik kalacak.”