Turgutreis Arıtma İçin İmzalar Atıldı

Tamamlandığında 200 bin nüfusa yetecek ve Bodrum’un en büyük arıtma tesisi olacak olan Turgutreis Arıtma Tesisi için imzalar atıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan tesis 113 Milyon 600 Bin Liraya malolacak...

Turgutreis Arıtma İçin İmzalar Atıldı

Dünya’nın ve Türkiye’nin en özel turizm merkezlerinden biri olan Bodrum'un en önemli problemlerinin başında gelen kanalizasyon ve arıtma altyapısı ile ilgili yatırımlar devam ediyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı MUSKİ tarafından Turgutreis Mahallesine yapılacak ve Bodrum’un en büyük Atıksu Arıtma Tesisi olacak proje için imzalar Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve yüklenici firma yetkilileri tarafından atıldı. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Bodrum’a kazandıracağı Turgutreis Atıksu Arıtma Tesisi Bodrum’un en büyük arıtma tesisi olma özelliğine sahip ve 113 Milyon 600 Bin TL’ye mal olacak. 2 Kademeli olarak planlanmış ve ÇED Olumlu Belgesi de alınmış olan Turgutreis İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin toplam kapasitesi 37 bin metreküp ve 200 bin nüfusa hitap edecek. Proje kapsamında Atıksu Arıtma Tesisine ait Deniz Deşarj hattı da inşa edilecek. Deniz deşarj hattının kara bölümü 1.000 mm çapında ve 1.850 metre uzunluğunda ve deniz bölümü ise 800 mm çapında ve 1.487 metre uzunluğunda olacak. Deşarj hattı uzunluğu Arıtma Tesisinin çıkışından itibaren toplam 3.337 metre olacak.

 

Bodrum Turgutreis Atıksu Arıtma Tesisi için yapılan imza töreninde konuşan yüklenici firma yetkilileri bugüne kadar 35 atıksu arıtma tesisi yaptıklarını, Türkiye’nin özel illerinden Muğla’ya ve onun güzel ilçesi Bodrum’a yapacakları proje için çok mutlu olduklarını dile getirdiler. 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün de yaptığı konuşmada Bodrum’un en büyük arıtma tesisi için imzaları attıklarını, yaptıkları altyapı yatırımları ile Bodrum’un uzun yıllardır çözüm bekleyen sorunlarının çözüme kavuştuğunu söyledi ve bundan sonra Bodrum’un hep güzellikleri ile anılacağını belirterek; "Bugün Bodrum ilçemiz için çok önemli bir yatırımı daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Turgutreis Atıksu Arıtma tesisimiz Bodrum’un en büyük arıtma tesisi olacak. Muğlamızın en büyük arıtma tesisi 50 bin metreküp kapasite ile Marmaris ilçemizde. Bodrum Turgutreis 37 bin metreküp kapasitesi, deniz deşarjı ve elde edilen suyun yeşil alanlarda kullanılması özellikleri ile modern ve Muğla’ya yakışan bir tesis olacak. Sürekli altyapı problemleri ile anılan Bodrumumuzun bir sorununu daha çözmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan önce Turgutreis kanalizasyon hattı çalışmalarını başlatmıştık. Yüzde 40’ından fazlasını tamamladık. Gümbet ve Gümüşlük arıtma modernizasyonu ihalemizi yaptık ve değerlendirme aşamasında. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla imzaladığımız protokol ve attığımız temelle Torba ve civarına 250 Milyon TL altyapı yatırımını kazandırdık. Bodrumumuzda sadece Gündoğan civarında altyapı ile ilgili bir bölümümüz kalıyor, orayı da kısa sürede çözeceğiz. Bodrumumuza nüfus artışına 35-40 yıl yetecek, hemşehrilerimize yakışan bir altyapı hizmetini şehrimize kazandırmış olacağız. Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri tutmanın ve bu güzel şehre hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.