Turizm Sektörü Sezon İçin Umutlu

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde alınan önlemlerle geçen yıl "güvenli tatilin" adresi olan Türkiye'de, sektör temsilcileri bu yıl daha fazla turistin ağırlanacağına inanıyor.

Turizm Sektörü Sezon İçin Umutlu

Deniz, kum ve güneş destinasyonun yanı sıra tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ile dünyanın dört bir köşesinden turist çeken Türkiye, Kovid-19 sürecinde de tatil için tercih edilen ülkeler arasında yer aldı. Bu yıl da zorunlu olan Güvenli Turizm Sertifika Programı ile yeni sezon hazırlıklarını tamamlayan sektör temsilcileri, geçen yıla göre daha fazla turistin konuk edileceğini düşünüyor. 

Ağırladığı turist sayısı bakımından "turizmin başkenti" olarak nitelendirilen Antalya ve turistik ilçeleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Muğla'da, yine "güvenli ve sağlıklı" tatil hizmeti sunulacak.

"SEZON İÇİN UMUTLUYUZ"

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizm sektörü olarak geçen yıl önemli bir sınav verildiğini söyledi. Misafirlerin sorunsuz şekilde tatillerini yaptıklarını, memnun olarak ülkelerine döndüklerini aktaran Yağcı, bu kazanımların bu sezona pozitif yönde yansıyacağını bildirdi. Turizm hareketinin bu yıl da Güvenli Turizm Sertifika Programı çerçevesinde devam edeceğini anlatan Yağcı, "Sezona hazırız. Misafirlerimizi aldığımız tedbirler çerçevesinde ağırlayacağız. Beklentimiz geçen yıl elde ettiğimiz rakamların üzerine çıkmak. Sezon için umutluyuz" dedi. 

Alınan önlemlerin yanı sıra aşılama çalışmalarının da son derece önemli olduğuna dikkati çeken Yağcı, turizm hareketlerinin başlamasında da aşılamanın önemli rol üstleneceğini bildirdi. 

-REZERVASYONLAR BAŞLIYOR

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu da Muğla'nın en büyük pazarının İngiltere olduğunu söyledi. İngiltere'de turizm sektörü temsilcileri ve tur operatörleriyle görüşme yaptıklarını aktaran Bülbüloğlu, "Hazirandan itibaren İngiliz misafirlerimizi kentimizde ağırlamaya başlayacağımızı düşünüyoruz. Rusya ve Ukrayna'dan da mayıs itibarıyla turist bekliyoruz. Ülkeler arası aşılama sürecinde iyi bir yol alır, her şey planlandığı gibi iyi giderse geçen senenin üstünde çok daha iyi bir sezon bekliyoruz" diye konuştu. 

Geçen yıl salgın nedeniyle bazı konaklama tesislerinin açılmadığına değinen Bülbüloğlu, bu yıl ise hemen hemen tüm otellerde sezona yönelik güvenli hizmet vermek için hazırlıkların yapıldığını ifade etti.

-HEYECANLA YENİ SEZON BEKLENİYOR

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Yüksel Aslan da sezonun mayıs gibi hareketlenmesini beklediklerini dile getirdi. Aşılama çalışmalarının da sezona pozitif yansımaları olacağını aktaran Aslan, sektör çalışanlarının daha kısa süre içinde aşılanmasını talep ettiklerini bildirdi.

Bir otelin yönetim kurulu başkanı Recai Çakır ise geçen yıla göre turist sayısında iki kat artış beklediklerini belirterek, "Geçen yıl açılmayan birçok otel, bu yıl hazırlık yaptı. Herkes heyecanla sezonu bekliyor" diye konuştu. 


Muhabir: Durmuş Genç, Ali Ballı, Hatice Özdemir Tosun