Ukrayna Günleri Etkinliği Düzenlendi

Bodrum’da düzenlenen Ukrayna Kültür Tanıtım Günleri, renkli görüntülere sahne oldu.

Ukrayna Günleri Etkinliği Düzenlendi

Ukrayna’nın bağımsızlık günü nedeniyle her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ukrayna Kültür Tanıtım Günleri, Oasis AVM içerisinde gerçekleştirildi. Çeşitli hediyelik ürünlerin satıldığı stantlar açılan etkinliğe yoğun bir katılım olurken Ukrayna’nın Antalya Konsolos Yardımcısı Anatolii Maliuska da davetliler arasındaydı.

 

Türkiye ve Ukrayna’nın ulusal marşlarının okunması ile başlayan etkinlikte, müzik dinletileri ve dans gösterileri sunuldu. Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte Kent Haber’e açıklamalarda bulunan Bodrumlu Ukraynalılar Derneği Başkanı İryna Demiroğlu, şunları dile getirdi;

“Bugün, ülkemizin en önemli günlerinden biri. Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan etmesinin yıldönümü. Bugün, Rusya tarafından başlatılan savaşın üzerinden bir buçuk yıl geçti. Bayramımız var ama acımız da var. Acımız çok büyük. Halkımız, tarihte her zaman özgürlüğü için savaşmıştır. En çok da Rusya ile savaşmıştır. Şimdiki Rusya, Kraliyet Rusya veya Sovyet Rusya olsa da fark etmez her zaman Ukrayna’nın yok olmasını istediler, işgal etmeye çalıştılar, dilimizi onlarca kere yasakladılar. Biz dilimizden, topraklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Ukrayna’da özgür yaşadık ve özgürlük için savaşacağız. Rusya durursa, savaş hemen biter. Ukrayna durursa, Ukrayna biter. Umarız ileride bir bayram daha kutlarız; zafer günü. Bugün Oasis’teki etkinliğimizi de 4’üncü kez yapıyoruz. Burada kermesimiz var. Kermeste güzel yemekler, aksesuarlar, sanat eserleri satılıyor. Ayrıca sahne gösterilerimiz de var.”

Etkinliğin açılışında konuşan Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, “Ukrayna ve Türkiye arasında her alanda müthiş bir dostluk ve işbirliği var. Biz de bu dostluğu Bodrum’da geliştirerek tüm dünyaya örnek oluyoruz. Belediye olarak bizler, sanat, kültür ve dostluk içinde atılan her adımın destekçisiyiz. Bu anlamda destek veren herkese belediye başkanım Ahmet Aras ve tüm Bodrum halkı adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi. 

Ukrayna Kültür Tanıtım Günleri kapsamında açılan stantlarda ise birbirinden güzel hediyelikler satışa sunuldu. Hobi olarak yaptığı broşları etkinlik alanında satan Iryna Gudko, “Savaş başladıktan sonra Bodrum’a taşındık. Ben hobi olarak broş yapmaya başladım. Şimdi burada satıyorum.” dedi.