Ukraynalılar Derneğini Ağırladılar

Bodrum İşinsanları Derneği ile Ege Ukraynalılar Derneği yönetim kurulu üyeleri ortak bir toplantı yaparak bir araya geldi. Toplantıda, iki dernek arasında başlatılacak birliktelikle, beraber yapılabilecek işler ve etkinlikler konuşuldu.

Ukraynalılar Derneğini Ağırladılar

Ukrayna ve Türkiye'de birlikte gerçekleştirilebilecek sosyal proje ve etkinliklerin konuşulduğu toplantıda, ayrıca Ukrayna'daki iş fırsatları hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu.
 
Savaş dolayısıyla Ukrayna’da yaşanan sıkıntılar sebebiyle, Ukrayna halkına destek olma isteğinin vurgulandığı görüşmede, hem Türkiye hem de Ukrayna'da gerçekleştirilebilecek iş fırsatları değerlendirildi. İki dernek arasında başlatılacak iş birlikteliği ve gelenekselleşmesi hedeflenen Türkiye-Ukrayna birlik gecesi hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantıda aynı zamanda ortak sosyal projelerin oluşturulması ve bu bölgede yaşayan Ukraynalıların sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesi gibi birçok konuda fikir birliği sağlandı.

Ukrayna'da savaşın hala devam ettiğini ve Ukrayna halkının desteğe ihtiyacı olduğunu hatırlatan Ege Ukraynalılar Derneği Başkanı Diana Birgen şunları dile getirdi: "Bugün Ege Ukraynalılar Derneği yönetim kurulu olarak Bodrum İş Insanları Derneğinin yönetim kurulu toplantısına davetliydik. Yapabileceğimiz güzel işleri konuştuk. Özellikle Ukrayna’da iş kurma, iş yapma konusunda ortak noktalar bulduk. Ukrayna’da hala savaş devam ediyor. Burada da bizim Ukraynalı vatandaşlarımızı destekleyebilecek hoş teklifler aldık. Türkiye ve Ukrayna gerek kültürel, gerek geleneksel ve iş bağlamında birbirlerine yakın dost devletlerdir. Ümitliyiz ki hem Ukrayna’da, hem de Türkiye’de güzel şeyler yapabiliriz."  

Ege Ukraynalılar Derneği Başkan Vekili Iryna Onopchenko de "bu davet için çok teşekkür ediyoruz. Bizim için önemli problemleri paylaştık ve önemli fikirlerinizi aldık. Muhakkak yüksek seviyede diplomatlarımızı çağırabileceğimiz bir formatta toplantı yapmak istiyoruz ve hem kültürel hem de iş köprüsünü kurmayı ümit ediyoruz" diye konuştu.

İki ülkeyi yakınlaştırmanın ve savaşın zorluklarının hafifletilmesinin amaçlandığını dile getiren Bodrum İşinsanları Derneği Başkanı Mete Yılanlı ise şu ifadelere yer verdi:

"Biz Bodrum İşinsanları Derneği olarak, Türk iş insanları ve Ukrayna iş insanları ile beraber, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticareti geliştirebilecek bir yapı inşa etmek istiyoruz ve bunun için de bu adımı Bodrum işinsanları ve Ege Ukraynalılar derneği olarak beraber atıyoruz. Umarım güzel projeler ile güzel işler çıkartıp iki ülkeyi bir araya getirebileceğimiz, savaştan bir nebze olsun onları uzaklaştırıp fayda sağlayabileceğimiz bir yapı elde etmek istiyoruz."