Uluslararası Zeytin Festivali Başladı

TED Bodrum Koleji 3. Uluslararası Zeytin Festivali başladı. 

Uluslararası Zeytin Festivali Başladı

Zeytin Dostu Derneğinin katkılarıyla gerçekleştirilen TED Bodrum Koleji Uluslararası Zeytin Festivali, Bodrum’un kültürel ve coğrafi değerlerine sahip çıkarak yerel değerleri tanıtmak, kültürlerarası etkileşimi sağlamak, uluslararası dayanışmaya ve barışa “zeytin” yoluyla ulaşmak, binlerce yıllık zeytin mirasına sahip çıkmayı yeni nesillere öğretmek amacıyla bu yıl üçüncü kez gerçekleştiriliyor. 

Festival öncesi öğrenciler, Zeytin Dostu Derneği Muğla İl Temsilcisi Feridun Kaykı, Zeytinyağı Tadım Panelisti Nurdan Nimet Kaykı ve Zeytinlik Bodrum’un Genel Müdürü Mustafa Aksakal rehberliğinde okul bahçesinde yer alan asırlık zeytin ağaçlarından zeytin hasadı yaptı. Ardından öğrenciler topladıkları zeytinlerle Yalıçiftlik’te bulunan bir zeytinyağı fabrikasını ziyaret ederek, zeytinyağının yapım sürecini uygulamalı olarak gözlemledi. 3. sınıf öğrencileri ise zeytin toplama ve kurma aşamalarını yaşayarak deneyimledi.

Bugün gerçekleştirilen festivalin açılışında TED Bodrum Koleji öğrencileri ile Bulgaristan’dan gelen misafir öğrenciler ziyaretçilere dans ve müzik şöleni sundu. 

Okulun genel koordinatörü Sevinç Zeren, etkinlikte yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“TED Bodrum Koleji ev sahipliğinde, Zeytin Dostu Derneği’nin katkılarıyla bu yıl 3’üncü Uluslar arası Zeytin Festivali’ni düzenlemekten büyük bir sevinç duyuyoruz. Ege Bölgesi’nde kültürler arası iletişimi arttırmak, gençlere yerel değerleri tanıtmak, gelecek nesillere birlik ve beraberlik duygusu aşılamak hedefiyle gerçekleştirdiğimiz uluslararası alanda bir dostluk köprüsü kurmaktadır. Tarih boyunca Ege uygarlıklarının sembolü, barışın umudun, bolluğun, sevginin temsilcisi zeytin, bu festivalle yeşerecek, genç nesillere binlerce yıllık mirasa sahip çıkmayı da öğretecektir. Bu yıl festival kapsamında Bulgaristan’dan gelen misafir lise öğrencileri ile okul öğrencileri, birlikte zeytin hasadı yapacaklar, zeytinyağı hakkında değerli bilgiler edinecekler, dostluk fidanı dikecekler, sanat atölyeleri gerçekleştirecekler ve ülkelerinin yerel ve kültürel değerlerini birbirlerine anlatacaklar. Festival kapsamına Türk ve Balkan gençleri dans ve müzik aracılığıyla zengin kültürlerini paylaşacaklar, dostluklar kuracaklar. Genç nesillerin bir zeytin ağacı gibi sağlıklı, bereketli ve barış içinde yaşamaları dileğiyle nice festivallerde buluşmak üzere.”

Açılış programı sonrası öğrenci ve öğretmenler geleneksel hale gelen zeytin fidanı dikme seremonisini gerçekleştirildi.

Festival kapsamında okul kampüsünde bir şenlik alanı oluşturuldu. Şenlikte zeytin odaklı kültürel, tarihi ve doğal lezzetlerin sunulduğu stantlar kuruldu; kırma zeytin yapımı, zeytinyağı sıkım atölyeleri ve Zeytin Dostu Derneği Tadım Panelisti Nurdan Nimet Kaykı tarafından da zeytinyağı tadımları gerçekleştirildi.

Pazar gününe kadar gerçekleştirilecek festival kapsamında yurt dışından gelen öğrencilere Bodrum’un sahip olduğu yerel değerler ve doğal güzellikler tanıtılarak, çevre bölgelere tarihi geziler düzenlenecek.