Usta Balıkçılar Gökova'da Buluştu

Bodrum Uluslararası Sportif Balıkçılık Turnuvası Usta Balıkçıları Gökova’nın kalbinde bir araya getirdi. 

Usta Balıkçılar Gökova'da Buluştu

Bodrum Uluslararası Sportif Balıkçılık Turnuvası Usta Balıkçıları Gökova’nın kalbinde bir araya getirdi. 

Bu yıl 11.si gerçekleştirilen Bodrum Uluslararası Sportif Balıkçılık Turnuvası, 40 balıkçı teknesi ve 155 katılımcı ile Bodrum Marina ve Marina Yacht Club bünyesinde gerçekleştirildi. 

Yarışmacılar Ege'nin incisi Gökova’nın muhteşem güzelliği içinde bol balıklı ve heyecan dolu 3 gün geçirdiler. 

Turnuvayı düzenleyen Bodrum Marin Group CEO’su Haluk Tepe, bölgede hedeflenen balıkların bol miktarda bulunduğunu ve çok güzel av verdiğini söyledi. Bu etkinliği giderek daha geniş kitlelere ulaştırdıklarını ve katılımın giderek arttığını vurgulayan Tepe, Sportif Balıkçılığın yerel ekonomiye ve turizm sezonuna ciddi katkı sağladığını önemle belirtti. 

IGFA Türkiye temsilcisi ve başhakem Dr. Serdar Günseren ise Bodrum’un artık Akdeniz’in en önemli sportif balıkçılık merkezlerinden biri olduğunu. Bu organizasyonların deniz turizm çeşitliliğini arttırarak bölge turizmini bir adım öteye taşıdığını belirtti. Bu yıl organizasyon komitesine katılan Alp Kırşan "amacımız gençlerimizi deniz aktivitelerine ve Sportif Balıkçılığa çekip doğaya iç içe olmalarını sağlamak ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak" dedi. 

Çevreci ve doğa dostu vizyonuyla katılımcıları kendine çeken yarışmada organizasyon komitesi yarışma öncesi tüm yarışmacılara ‘Yakala ve Bırak’ tekniği, turnuva kuralları ve etik balıkçılık ilkeleri ile ilgili bilgilendirme yaptı. 

Turnuvada sırtı, akıntı avcılığı ve jigging yöntemlerini kullanan yarışmacılar zargana azmanı, akya, sinarit, orkinos, lambuka, antenli mercan ve yazılı orkinos gibi çok çeşitli büyük balıklar yakaladılar. 

Avlanması yasak veya henüz üreme olgunluğuna erişmemiş balıkları ise sağlıklı bir şekilde yaşam alanlarına geri iade ettiler.

Yarışmada; En Büyük Balık- Biggest Catch Ödülünü Romeo Juliet teknesi Arto Tekyıldız ve ekibi Yakala Bırak-Catch And Release ödülünü Team Sencer Savaş Keleş ve ekibi kazandı. En Fazla Balık Kategorisinde; toplamda 1. lik ödülü Planos teknesi George Lafazanis ve Dimitri Papastathopoulos, toplamda 2. lik ödülü Dentex teknesi ANT yapı Mehmet Okay ve ekibi, toplamda 3. lik ödülü Çavuş teknesi  Zeynel Arda ve Hasan Yıldız tarafından kazanıldı. 

Jüri özel ödülü Bule Marlin teknesi Vahit Paksoy ve ekibine verildi. Trygon özel ödülünün sahibi ise Sevdam Teknesi ile Sayın Volkan Yücel oldu. Bayan yarışmacı ödülleri ise Tami teknesi Seyda Calover, Romeo Juliet teknesinden Tamar Tekyıldız, Sea Cat teknesinden Hilal Kaya ve Barbarossa teknesinden Azade Simavi tarafından paylaşıldı.

Büyük heyecan yaşanan yarışma, Marina Yacht Club’ta düzenlenen ödül töreni ve gala yemeği ile son buldu.