YANINDAYIM DERNEĞİ TANITIM TOPLANTISI YAPIYOR

Uyuşturucu, pedofili ve cinsel suçlarla mücadele ederek ve bu konularda mağdur olanlara...

YANINDAYIM DERNEĞİ TANITIM TOPLANTISI YAPIYOR
Uyuşturucu, pedofili ve cinsel suçlarla mücadele ederek ve bu konularda mağdur olanlara psikolojik, tıbbi, hukuki ve sosyal destek vermeyi amaçlayan “Yanındayım Derneği”, 1 Aralık Cumartesi günü derneğin tanıtım toplantısı yapacak. Tanıtım toplantısında alanında uzman kişiler uyuşturucu, pedofili ve cinsel suçlarla ilgili seminerler verecek.

Hem pedofili, cinsel suçlar ve uyuşturucu madde kullanımı konularında toplumun bilinç seviyesini, farkındalık düzeyini arttırmak, hem de bu alanlarda mağdur olanlara ve onların yakınlarına psikolojik, hukuksal ve sosyal destek sağlamak yönünde çalışmalar yapacak olan “Yanındayım Derneği” açılışını yapıyor.

1 Aralık Cumartesi Günü Bodrum Doğa Koleji Konferans Salonu’nda saat 17;00’da yapılacak açılışta konusunda uzman kişiler seminer verecek.

“Yanındayım Derneği” hakkında Kent Haber’e açıklamalar yapan derneğin kurucu üyesi ve Başkanı Su Ürünleri Mühendisi Buse Tekgül Gümüş, derneğin uzun bir hazırlık sürecinin ardından Mart 2018’de kurulduğunu söyledi. Hazırlık sürecinin nasıl olduğunu da anlatan Gümüş, “2012 yılında bünyesinde çalıştığım özel bir vakıfta gönüllü öğretmenlik yapıyordum. O dönemde riskli bölgelerdeki çocuklara eğitim vermeye gidiyorduk. Özellikle uyuşturucu ile sorun yaşayan pek çok çocuk ve daha önce tanımadığım aile yapılarını gözlemleme fırsatım oldu. O zamanlardan beri aklımda olan bir plandı. 2016 yılında temelli olarak Bodrum’a yerleştikten sonra uyuşturucu ve cinsel suçlarla ilgili bir çalışma yapmak istedim ve böyle bir derneğin eksikliğini fark ettim. Bu aşamadan sonra ‘Evet, biz bir dernek olalım, bu şekilde çalışalım’ diye hazırlıklara başlamış olduk” diye konuştu.

Derneğe gelen tepkilerin umut verici olduğunu aktaran Buse Tekgül Gümüş, “Mülki idareden ve eğitim kurumlarından çok güzel geri dönüşler aldık. Velilerin, anne babaların tepkileri çok güzel. Şu an için her şey çok güzel gidiyor” dedi.

“Yanındayım Derneği”nin yürüteceği çalışmalardan da bahseden Buse Tekgül Gümüş, “Yapılacak çok iş var” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Devlet kurumları bu konulardaki alanlarda çok büyük bir hassasiyetle çalışıyorlar. Biz burada biraz ailelere ulaşan, sorunla birebir alakadar olan bir rol üstleniyoruz diyebilirim. Öncelikle ilkokul düzeyi veliler için cinsel suçlara karşı donanım seminerleri olacak. Burada çocuklarımızı böyle tehlikelerden nasıl koruyabiliriz, başımıza böyle talihsiz bir olay geldiğinde izlememiz gereken yol nedir gibi bilgiler verilecek. Paralel olarak da lise düzeyindeki veliler için çocuk uyuşturucuya başladığı zaman bunu nasıl fark edebiliriz ve ona nasıl yaklaşmamız gerekir, süreci nasıl doğru yönetebiliriz gibi çalışmalarımız olacak. Ayrıca ilgili birimlerle yöneteceğimiz bir başka proje de riskli bölgeleri belirleyerek buradaki gençleri uyuşturucuya hiç bulaşmadan, spora ve sanata nasıl yönlendirebiliriz gibi çalışmalarımız olacak. Amacımız böyle sorunlar yaşanmadan önce veya bir suç yaşanmadan önce nasıl önüne geçebiliriz, bunun için uğraşacağız” dedi.

Buse Tekgül Gümüş, uyuşturucu ya da cinsel suç mağduru kişilere ve kişilerin yakınlarına, psikolojik, tıbbi ve hukuki destek vermeyi de amaçlayan derneğin pek çok gönüllü avukatı ve psikologları bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Derneğin 1 Aralık Cumartesi günü yapacağı tanıtım toplantısı hakkında da bilgiler veren Gümüş, “Açılışımız Doğa Koleji Konferans Salonu’nda saat 17.00’da gerçekleşecek. Çalışma konularımız olan uyuşturucu, pedofili ve cinsel suçlarla ilgili olarak alanında uzman kişilerin konuşmaları yer alacak. Aynı zamanda biz derneğin projelerinden, yapmak istediklerimizden bahsedeceğiz. O gün özellikle eğitim kurumlarında görev yapanların, adli mercilerde görev alan insanların oraya katılmasını çok isterim. Ayrıca bu konulara duyarlı olan tüm vatandaşlarımız davetlimizdir” ifadelerini kullandı.