Yön Değiştiren Rüzgar Denizcileri Vurdu

Bodrum’da akşam saatlerinde lodosa dönen rüzgar, bir yelkenli tırhandili karaya sürükledi, bir şişme bot ile sandalı batırdı.

Yön Değiştiren Rüzgar Denizcileri Vurdu

Dün Bodrum’da güneybatı yönünden esen fırtına etkili oldu. Rüzgar, akşam saatlerinden sonra yön değiştirerek lodos şeklinde esmeye başladı. Fırtına ile oluşan dev dalgalar, ilçenin güney sahillerine vurdu. 

Kumbahçe’de alargadaki 10 metre boyundaki yelkenli tırhandil, içerisinde kimsenin bulunmadığı sırada tonozunun sürüklenmesi sonucu karaya vurarak yan yattı. Teknede önemli bir hasarın olmadığı bildirildi. Tırhandili kurtarma çalışmalarına başlandı.

Fırtınanın en çok etkilediği noktalardan biri de Halikarnas İskelesi oldu. İskele boyuna yaklaşan dalgalar, denizcileri zor durumda bıraktı. İskelede bağlı haldeki bir sandal ve şişme bot, battı. Sandal ve botu kurtarma çalışması başlatıldı. Tur tekneleri, sabah saatlerinde fırtınanın dinmesiyle misafirlerini alıp denize açıldı. Sahil kenarındaki işletmelerin çalışanları da kıyıya vuran yosunları temizledi.

Kaptan Hasan Hüseyin Ökten, dalgalarda denizcilerin birbirlerine yardım ederek daha büyük hasarları önlediklerini anlatarak şöyle dedi:

“Rüzgar, lodostan geldi, güneyden. Çok büyük. Teknenin iskelenin üzerine kadar çıktığını gördüm ve hafif köşesi de vurdu. Bir sandal ile belediyenin botu battı. Kumbahçe’de bir tekne karaya vurdu. Felaket bir hava yaşandı. Allah beterinden korusun. Erken saat olduğu için bütün arkadaşlar buradaydı.Bütün herkes yardım etti birbirine ve hasardan çok cüzi bir şekilde ayrılmış olduk.” dedi. 

Emre Kıral isimli başka bir denizci de kendilerini zor kurtardıklarını dile getirerek “Bunu beklemiyorduk. Beklenmedik bir lodos bu. Kimse gidemedi, herkes burada kaldı. Pasarella kırıldı, tonozlar koptu, bot battı. Allah’tan teknelerimiz batmadı. Buna da şükür iyi kurtardık.” dedi.

Muhabir: Hamdi Yörür