Yurt İçin Yol Haritası Belirlendi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli, Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programında Ayhan Ongun’a önemli açıklamalarda bulundu.

Yurt İçin Yol Haritası Belirlendi

Yaklaşık bir yıl önce sosyal medya aracılığıyla başlatılan Üniversite öğrencilerine yönelik öğrenci yurdu kampanyası en sonunda muhatabını buldu. Üniversite rektörü, Bodrum Kaymakamı, Bodrum Belediye Başkanı ve ilgili okullar Güzel Sanatlar Fakültesi ve Denizcilik Meslek Okulu yöneticileri ve Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle yapılan görüşmelerde öğrencilerin barınma, ulaşım ve güvenlik sorunlarına çözüm aranmıştı.

Güzel Sanatlar Fakültesi'nin de içinde yer aldığı yerleşkede uygun olan arsa üzerinde ya Kredi Yurtlar Kurumu ya da hayırseverler tarafından acilen bir yurt yapılması halinde bu sorunlara köklü çözüm bulunacağı öngörülmüş ancak şu ana kadar somut bir adım atılamamıştı.

Okulların açılmasına az bir zaman kala bu konuda yeniden bir kamuoyu oluşturmak için yazılanlar ve yapılan görüşmeler sonucunda rektörlük soruna el atarak bir yol haritası belirlemiş durumda. Yurt binasının yapılmasının zaman alacağı düşüncesiyle geçici olarak Turgutreis'te bulunan Turizm Meslek Lisesi Uygulama Otelinden de yararlanılabileceği alternatifi de masaya yatırılıp, görüşmelere başlandı.

Bu sorununun çözümü için ilgili birimler ve sorumlularının periyodik toplantılar yaptığını söyleyen Kuleli "Öğrencilerin mağdur edilmemesi için farklı çözümler bulunabilir ama en kalıcı çözüm kampüs içerisinde yapılacak bir yurttur. Bununla ilgili Rektörlük gerekli çalışmalara başlamış olup, en kısa sürede bu sorun çözüme kavuşturulacak” dedi.

Kamuoyunda duyarlılık yaratmak adına her platformda bu konuyu dile getirerek çözüme katkı sunmaya çalışan gönüllüler de en sonunda bir muhatap bulmanın iç huzurunu yaşıyorlar. Ancak her durumda bu gençlere sahip çıkmak, onların ihtiyaçlarını karşılamak ve sonunda da Bodrum'a kazandırmak için tüm Bodrum halkına görev düşüyor.

Tuncay Kuleli’yi konuk eden gazeteci-yazar Ayhan Ongun’da program sonunda sorunla ilgili olarak "Bizlerin çabası buraya kadar, artık bu sorun Bodrum’a mal olmuştur. Rektörlük, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığının koordinesinde en kısa zamanda bu yurdun yaptırılarak gençlerin mağduriyeti önlenmelidir” ifadelerini kullandı.