Yürütebilmek İçin Seferber Oldular

Yürütebilmek İçin Seferber Oldular

Bodrum Sokak Hayvanları Rehabilitasyon merkezi veterinerleri, merkeze getirilen yavru kediyi yürütebilmek için seferber oldu. Şanslı Su adı verilen kediyi yürütmek için 2 haftadır çalışan Bodrum Belediyesi Veteriner İşler Müdürlüğü ekibi sonunda yavru kediyi yürütmeyi başardı.

Bodrum'da sokak kenarında aç, susuz ve bitkin halde bulunan yavru kediyi Bodrum Belediyesi Veteriner İleri Müdürlüğü sahiplendi. Veteriner İşleri Müdürü Onur Çevik yavru kedinin hayatta kalması için veterinerleri görevlendirdi. Bodrum Belediyesi veterinerleri yavru kediye elleriyle bakmaya başladı. Hiç yürüyemeyen ve sürekli sinir sıkışması dolayısıyla titreyen kedi için veteriner Furkan Mustafa Erdem bir yürüteç projesi hazırladı.

Yaklaşık 2 hafta süren çalışmaların ardından portatif 4 tekerli bir yürüteç yapan veterinerler, kediyi yürütece bindirerek fizik tedaviye başladı. Yavru kedi yaklaşık 1 hafta yapılan fizik tedavi sonrası yavaş yavaş yürümeye ve kendi kendine yemek yemeye başladı.

4 AY İÇİNDE TAMAMEN YÜRÜYEBİLECEK

Günde 4 veya 5 saat fizik tedavi gören yavru kedinin yaklaşık 5 veya 6 ay içerisinde kendi kendine yürüyebileceği ifade edildi. En çok sevdiği mamalar önüne koyularak yürütülen yavru kedi şimdiden kendi ayaklarının üzerinde durmaya başladı.

Veteriner Furkan Mustafa Erdem uzun uğraşlar sonucunda yavru kediyi yürüttüklerini belirterek, "2 hafta önce bize geldiğinde içler acısıydı kedinin durumu. Ayakta duramıyordu, kafasını sürekli yere vuruyordu. Bizde onun yürümesi ve ayakta durabilmesi için bir yürüteç, fizik tedavi aleti yapmak istedik. Projemizi çizdik, tasarladık. Müdürüm Onur Çevik'e ilettik bu durumu. Bodrum Belediye Başkanımız Ahmet Aras belediyenin tüm imkanlarını kullanabileceğimizi ve kedinin yürümesi için ne gerekiyorsa yapılmasını istedi. Müdürümüz Onur Çevik'in destekleriyle bu fizik tedavi aletini yaptık" dedi.

Fizik tedavi aletinden de bahseden Veteriner Furkan Mustafa Erdem kediye özel bir elbise yaptıklarını dile getirerek, "Kedinin dengede durması için 4 halatla havaya kaldırdık. Kedinin yürüyebilmesi için 4 teker taktık fizik tedavi aletine. Kaslarının güçlenmesi için gevşek bırakıyoruz halatları. Yavaş yavaş yürümeye başladı. Rehabilitasyon işlemi uzun bir süreç, bu aletle uzun bir süre egzersiz yaptıktan sonra kendi ayaklarının üzerinde durabilecek ve yürüyecek. Sokak hayvanları için projelerimiz çok. Başkanımız Ahmet Aras'ın ve Müdürümüz Onur beyin destekleriyle inşallah onları da hayata geçirerek hayvanları iyileştirip doğal yaşamlarına salacağız" ifadelerini kullandı.

Veteriner hekim Buse Esra Erkuşöz ise ilk yürüdüğünde çok heyecanlandıklarını kaydederek, "Kedimiz geldiğinde büyük bir denge problemi vardı. Sokakta aldığı bir tramvaya bağlıydı. İlk başta medikal tedaviyi denedik ve bunun yanı sıra veteriner arkadaşımız Furkan bey ise rehabilitasyon sandalyesi yapma fikrini ortaya attı. Yürüdüğünde çok mutlu olduk. Bizim için de denenmemiş bir şeydi. Çok heyecanlandık ve yürüyebilmesine çok mutlu olduk. Yürüyebiliyor, kendi yemek yiyip yürüteçle yuvasına gidiyor" dedi.