Baş Dönmesini Hafife Almayın

Acıbadem Bodrum Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Gökçen Hatipoğlu, baş dönmesi ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Baş Dönmesini Hafife Almayın

Baş dönmesi şikayetleri ile ilgili başvuruların son günlerde arttığını dile getiren Nöroloji Uzmanı Dr. Gökçen Hatipoğlu, bunların sebepleri ve tedavileri hakkında bilgiler verdi. Baş dönmesinin üç ana nedeni olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Gökçen Hatipoğlu, şunları söyledi;

“Baş dönmesi, baş ağrılarından sonra polikliniğe ve acil servise en sık başvuru yapılan sağlık sorunlarından biri. Baş dönmesi yaşayan hastalar, oldukça panik bir şekilde bize geliyor. Yaşadıkları durum gerçekten çok rahatsız edici ve günlük hayatlarına devam edemeyecekleri kadar şiddetli olabiliyor. Halk arasında baş dönmesi olarak tabir edilen Vertigo, birçok nedene bağlı olarak gelişebiliyor. Bu nedenleri üç ana temel grupta toplamak mümkün. Bunları; kulak kaynaklı nedenler, beyinle ilgili nedenler ya da sinirsel harabiyete bağlı nedenler olarak sıralayabiliriz. Bizim en sık gördüğümüz neden ise kulak kaynaklı baş dönmeleri. Baş dönmesinin neden kaynaklı olduğunu bulmak ancak doktor muayenesi ve gerekli tıbbi tetkiklerle mümkün olabiliyor."

Baş dönmesinin nedenine göre tedavilerinin değiştiğini söyleyen Acıbadem Bodrum Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Gökçen Hatipoğlu, konuşmasına şöyle devam etti;

“Mesela vücutta bir enfeksiyon olduğunda, kanda tuz değeri düştüğünde ya da uykusuz kalındığında baş dönmesi yaşanabiliyor. Bu gibi durumlarda önce yaşanan sıkıntının nedeni bulunarak düzeltilmesi gerekiyor. Aniden ve şiddetli başlayan, etrafın döndüğü tarzda, mide bulantısı ve kusmanın eşlik ettiği baş dönmeleri ise genelde kulak kaynaklı oluyor; bunların hepsi doktor muayenesi ile tespit edip ardından buna yönelik manevra ve tedavi uygulanıyor. Santral, beyin kaynaklı baş dönmelerinde ise muayene bulguları bu doğrultudaysa beyin görüntülemesi yapılması gerekiyor. Bu daha spesifik bir iş. Yaşı ileri olan, damar sağlığı iyi olmayan, risk faktörü daha yüksek hastalarda ise ileri tetkikler sonrasında ayakta ya da gerektiğinde hastaneye yatırarak uygun tedavi planlanıyor.”

Çok telefon kullanımının baş dönmesine etkileri olup olmadığı konusunda da açıklamalarda bulunan Acıbadem Bodrum Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Gökçen Hatipoğlu, “Telefonu kullandım, başım döndü gibi bir durum söz konusu değil. Ancak bilinenden biraz farklı olarak baş dönmesi bir migren tipi de olabiliyor. Biz buna Vertigenöz Migren diyoruz. Bu durumda da, aynen migrendeki gibi, ekranlardaki yüksek ses, ışık, koku ve aşırı hareket de baş dönmesine neden olabiliyor. Böyle durumlarda migren tedavisi ile devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.