TBMUN Konferansı 7. Kez Yapıldı

Model Birleşmiş Milletler Simülasyonu TBMUN (TED Bodrum Model United Nations) Konferansı’nın yedincisi 2-4 Mayıs tarihleri arasında, 10 ülkeden yaklaşık 300 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. TBMUN24’ün bu yılki teması “Nations in Harmony” oldu.

TBMUN Konferansı 7. Kez Yapıldı

Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak canlandırıldığı, gerçek dünya meselelerinin konuşulduğu, liselerarası en prestijli etkinliklerden biri olan TBMUN Konferansı, TED Bodrum Koleji Konferans Salonunda yapılan açılış seremonisi ile başladı.

Açılış seremonisinde, TED Bodrum Koleji Lise Müdürü Ersin Erkan, Büyükelçi Cengiz K. Fırat ve Sheffield Üniversitesinden Akademisyen Dr. Luke Ulaş’ın konuşmalarının ardından Yunanistan’dan gelen öğrenci ve öğretmenlerin sergilediği yöresel danslar sunuldu.

8 komitede ve farklı konu başlıkları altında gerçek dünya meselelerinin tartışıldığı konferans boyunca öğrenciler; Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin yanı sıra farklı uluslararası organizasyonların simülasyonlarını komitelerle canlandırdı. Konferansta tartışmaları İngilizce olarak sürdüren öğrenciler küresel sorunları ele alırken yeni çözümler ve yasa tasarıları sundu.

Konferans; diplomat, köşe yazarı, siyasetçi Şafak Pavey’in Birleşmiş Milletler Cenevre’den gelerek konuşmacı olarak katıldığı kapanış töreni ile son buldu.