İlber Ortaylı Bodrumlularla Buluştu

Bodrum Esnaf ve Sanayici İşinsanları Derneği’nin (BESİAD) Geleneksel Perşembe Toplantısı’na tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı katıldı.

İlber Ortaylı Bodrumlularla Buluştu

Ünlü sunucu Metin Uca’nın moderatörlüğünde, TED Bodrum Koleji’nde gerçekleştirilen toplantıya yoğun ilgi vardı. TED Bodrum Koleji öğrencilerinin de bir müzik dinletisi sunduğu toplantıda konuşan BESİAD’ın 12. dönem Yönetim Kurulu Başkanı Neslihan Nazlıoğlu, şunları dile getirdi;

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sının ve kanunların öngördüğü esaslara uygun olarak, Atatürk ilkelerine ve inkılaplarına bağlı kalarak; esnaf, sanayici ve iş insanlarının sanayi, ticari, sosyo-ekonomik, eğitim ve kültür düzeyinde demokratik ve planlı bir şekilde gelişmesini sağlamaktır. Bu bağlamda teknoloji, sermaye, fikir alışverişi, eğitim ve 3. düzeye ulaşmasına, yeni iş sahalarının açılmasına öncülük etmektir. Bu buluşmamız bu nedenden dolayı çok özel. BESİAD’ın 21. Yılında, Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyet tarihimize değerli bilimsel araştırmaları ile ışık tutan, yakın tanığı Prof. Dr. İlber Ortaylı hocamızı ve sevgili Metin Uca’yı konuk etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. BESİAD olarak böylesi önemli bir tarihte, böyle bir değeri sadece BESİAD üyelerimizle değil, Bodrum’da yaşayan, Bodrum’a değer katan Bodrum halkımıza Cumhuriyetimizin hediyesi olarak sunmaktan onur duyuyoruz.”

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, yaptığı konuşmada Kurtuluş Savaşı sonrasından bahsederek şöyle konuştu;

“Harpte bütün entelektüel gençlik ölmüş, şehit düşmüş. Geride kalanlarla bir vatanı ayağa kaldıracaksınız. Bütün Avrupa’nın, Dünya’nın görmediği berbat bir harp. Böyle bir memleketi kalkındıracak. Atatürk kaldırıyor da. Ziraatın açığı kapanıyor, sağlıkta bir takım tedbirler var, okuma oranlarını yükseltiyor. Bu, Bonapart gibi, Bismark gibi adamların başarılarına benzemez. Hatta Rusya’nın başına geçen Lenin gibi adamlara da benzemez. O yüzden Atatürk’ün izleri silinmez. Her zaman insanlar küçümsemeye kalksalar bile onu görürler. Kurduğu şeyler her zaman yaşar. Attığı hukuki reform temelleri, maarif reform temelleri yaşar. Türkiye’nin en kötü zamanında bile en az yüzde 50’si onun adamıdır, başka birinin değil. Bunu unutmayın. Allah göstermesin şu rejim gelebilir, o gelir bu gider. Tut ki oldu. Ama bu nüfusun yüzde 50’si her zaman Cumhuriyetçidir, laiktir, ne komünizme, ne nazizmin mavralarını yutmaz. Kendi yolunda giden insanlardır. Kafaları liberedir. Bu çok önemli.”

Tarihi iyi bilmek gerektiğine vurgu yapan Ortaylı, “Yoksa çocuklar FETÖ’cülerin yazdığı yakın tarih raporlarını okur. Tamamıyla yalandır, ahlaksızcadır, dışarıdan verilen doktrinler ve propagandist bilgilerle o aletlerin içine girerler. Onu kontrol edecek bir mekanizma yok, olmasın zaten. Ama onlara karşı fikir üretip yayın yapacak adam grubu da yok. Burada herkes lafla konuşur, lafla sinirlenir, sevinir, meyhanede onu konuşur. Sonra defolur gider yatar. Çanakkale Savaşı’nda 19 bin Alman asker varmış. Çanakkale Savaşı’nı onlar yürütmüş. Hadi buyur. Bunu Almanya’da FETÖ’cüler yazıyor, millet de okuyor. Onun için bunlara karşı gelişimi buradaki insanlara yapar.” dedi.

Bodrum’daki hızlı yapılaşma ile ilgili de konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, şöyle konuştu;

“Bu Bodrum Yarımadası’ndaki bazı eserleri yıkmak lazım. Zorbalıkla değil, devlet parasıyla. Çok pahalıya mal olacak ama bana ne. Müsaade etmeyeydiniz. Bunu yaptıran insanlara rey vermeyeydiniz. Bunun acısını gelecek nesiller çeker. Çocuklarımız yarın Miami’ye gidecek değiller, burada denize girmeye gelecekler ama bu ne rezalet. Benim 1969’da tanıdığım sağlıklı, güzel Bodrum’un emaresi yok. İyi kötü suya girecek halim var ama buraya gelemiyorum. Bu çok açık. Zaten gelmek istesem de geleceğim çok şüpheli, nerede kalacağım? İkincisi nüfus meselesi. İstanbul’un havası zehirlendi, o yüzden buraya kaçıyorlar. O zaman da burası taşıyamıyor. Neticede buranın suyu, havası belli. Havası bol, suyu kıt. Burası kışlık nüfus 500 bin üstü, yazlık nüfusu neredeyse bir milyon yerler olmaz. Başka yere gitsinler diyemeyeceğim, orayı da harap ederler.” dedi.

Toplantı sonunda İlber Ortaylı ve Metin Uca’ya, Bodrum Sağlık Vakfı öğrencilerinin yaptığı plaketler verildi. Gecenin Sponsorları olan firma sahiplerine imzalı kitap ve plaketleri takdim eden Prof. Dr. İlber Ortaylı, çocuk hayranlarının kitabını imzaladı, onlarla fotoğraf çektirdi.

Muhabir; Hamdi Yörür