Kobi Bodrum'un Gündemi Ekonomi...

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) işbirliği ile Kent TV ekranlarında yayınlanan Kobi Bodrum programı yeni sezonuna başladı. Çarşamba günleri canlı olarak ekranlara gelen programın ilk bölümünün konukları, BODTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdem Ağan ile Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Efe oldu.

Kobi Bodrum'un Gündemi Ekonomi...

Bodrum ekonomisinin gelişimi ve sorunları, Bodrum Ticaret Odası'nın çalışmalarının ele alınacağı programın ilk bölümünün konuklarından Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdem Ağan, Odanın Cumhuriyet’in 100. Yıl etkinlikleri kapsamında düzenlediği Leleg yolu yürüyüşünün çok önemli olduğunun altını çizdi. Ağan, bölgede 12 ay turizm hedefi için Leleg Yolu gibi alternatif turizm çeşitlerinin büyük önemi olduğunu vurguladı. 

Ağan konuşmasının devamında Bodrum’un bir turizm kenti olarak kalması gerektiğinin altını çizerek şunları kaydetti: “Bizim hedefimiz 12 ay turizm iken, pandemi sonrası 'Bodrum’da 12 ay yaşam’ hedefine yönelmiş durumdayız. Derhal hedefimizi yeniden turizme döndürmeliyiz ki, turizmin getirdiği katkı diğer sektörleri de beslesin. Bu zamana kadar 50 yıl Bodrum böyle yaşadı; bir turizm şehriydi. Turizm sanayiyi, tarımı, inşaatı ve diğer tüm sektörleri besliyordu. Şimdi turizm 2’inci plana atılırsa kim kimi destekleyecek?” dedi.

FATİH EFE: “EN BÜYÜK SORUN, PLANSIZ PLANLAŞMA!”

Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Efe ise şehrin ekonominin sağlıklı gelişebilmesi için altyapı sorunlarının olmaması gerektiğini vurgulayarak, “Geçmişte Bodrum’un imar planları yapılırken bir strateji belirlenerek her yer imara açılmamalıydı. Bu alanlar imara açılırken alt yapımızın ileride yetip yetmeyeceği düşünülmeliydi. Bizim en büyük sorunumuz budur; plansız planlaşmadır!” dedi.

Efe konuşmasının devamında şunlara dikkati çekti: “Çok büyük bir yarımadayız, coğrafi yapımız da çok zor bir yapı. Yapılmış en büyük yanlışlardan biri, Bodrum’un tek belediye olması. Muğla’dan Bodrum'un sorunlarını analiz etmek çok zor. Tek belediye olmasak günümüzde bu kadar fazla sorun yaşıyor olmazdık. Bizim alt yapımızı, üst yapımızı Muğla’dan kimse bilemez. Burada kurduğu birimler ile bunu çözemez. 11 belediye de çok ancak en azından birkaç belediye yapılabilirdi."

Bodrum’un kent kimliğinde de belirsizlik yaşandığının altını çizen Efe, “Ne olacağımıza karar veremedik bir türlü” yorumunda bulundu.

BODTO yöneticileri programda Bodrum’un su, trafik, lojman sorunları, kira bedellerinin yüksekliği ve bunun tetiklediği kaçak yapılaşmalar gibi konuların ekonomiye yansımaları hakkında moderatör Ayhan Ongun'un sorularını yanıtladı.