ÇILGIN BODRUMLU YURDA DÖNDÜ!

Bodrumlu motosiklet tutkunu iş adamı Namık Kemal Başbay, motosikletiyle tek başına...

ÇILGIN BODRUMLU YURDA DÖNDÜ!
Bodrumlu motosiklet tutkunu iş adamı Namık Kemal Başbay, motosikletiyle tek başına çıktığı çok zorlu bir yolculuğu tamamlayarak döndü. Deneyimli motosikletçilerin bile cesaret edemediği bir rotayı tek başına geçen Başbay, 103 günde 10 ülke geçerek, toplamda yaklaşık 22 bin kilometre yol katetti.

5 yıldan beri motosiklet tutkunu olan Namık Başbay, geçtiğimiz yıl yaptığı 10 bin kilometrelik İran turunun ardından bu yıl İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Myanmar, Tayland, Kamboçya, Malezya, Singapur ve Vietnam olmak üzere Asya kıtasını 103 günde geçti.Bodrum'da bir mobilya mağazası işleten Namık Kemal Başbay, 103 gün önce 1 Eylül'de Bodrum'dan yola çıkmıştı.

Hiç dil bilmemesine karşın 10 ülke gezen Başbay, bugün öğle saatlerinde Bodrum'a döndü. Bodrum Belediye Meydanında ailesi ve sevenleri tarafından karşılanan Başbay, yaşadığı yolculuktan çok keyif aldığını söyledi.

İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Myanmar, Tayland, Kamboçya, Malezya, Singapur ve Vietnam olmak üzere 10 ülke gezdiğini kaydeden Başbay, "22 bin kilometre yol yaptım. Macera, heyecan, gerilim ve stres dolu dakikalarda yaşadım. Herşeye rağmen çok güzel 103 gün geçirdim" dedi.

Hindistan'da 5 bin 600 metre rakıma çıktığını söyleyen Başbay, "Orada 10 gün önce sel baskını olmuş ve yüzlerce kişi ölmüş çok sayıda da kayıp vardı. Korkunç bir yerdi, anlatılamaz. Çok büyük bir macera yaşadım" diye konuştu.

Gittiği bölgelerde dil bilmediği için bazı sıkıntılar yaşadığını ifade eden Başbay, şöyle konuştu:

"Dil bilmediğim için sadece "Yes", "No", No problem", "Ok" kelimelerini biliyorum. Bunlarla idare ettim. Sınır geçişlerinde dil bilmediğim için sıkıntılar oldu. Forum doldururken. Vücut diliyle bir şekilde çözdüm. Çok güzel şeyler yaşadım. Düğünleri çok güzeldi. Hindistan çok kötü bir yerdi. Pakistan'da problem yaşadım. Çatışmaların yaşandığı bölgeye yakın bir otelde konakladım. Eskortlar eşliğinde zaman geçirdim. Bu yolculuğa hobi amacıyla çıktım" dedi.

Bundan sonraki hedefinin 40 bin kilometrelik Latin Amerika olduğunu anlatan Başbay, "Sponsorluk çalışmalarımız devam ediyor. 2015 yılında böyle bir projem olacak" dedi.

Başbay, 22 bin kilometre uzunluğunda ve zorlu bir coğrafyadaki seyahatin maliyeti ve yolculuğa neden yalnız çıktığını ise şöyle açıkladı;

"Bu turun yaklaşık maliyeti 25 bin dolar oldu. Ama aynı zamanda benim için unutulmaz bir macera oldu, çok keyif aldım. Yanıma gelecek arkadaş bulamadım. Kimisinin zamanı yoktu, kimisinin eşi izin vermedi, kimisi de cesaret edemedi" dedi.

Başbay, Cuma günü motosiklet tutkunları için Bodrum'daki bir otelde toplantı düzenleyeceğini, yolculuk boyunca yaşadığı iyi ve kötü anıları ve bu müthiş macerayla ilgili deneyimlerini paylaşacağını da dile getirdi.