Dava İstinaf Mahkemesine Taşındı!..

Bodrum’da yaşamını yitiren eski manken Aslı Baş'ın ölümü ile ilgili sanıkların beraat etmesine tepki gösteren Aslı Baş'ın babası Mehmet Baş, davayı istinaf mahkemesine taşıdı.

Dava İstinaf Mahkemesine Taşındı!..

Miss Model of Turkey Yarışması'nda 2003 yılı Türkiye Mankenler Kraliçesi seçilen Aslı Baş, 2010'da Bodrum'un Yalıkavak beldesinde kaldığı otelin üçüncü katından düşerek ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Baş'ın ölümüyle ilgili gözaltına alınan Ahmet Bayer'in oğulları Hakan ve Volkan Bayer, sevk edildikleri mahkemece tutuklanmış, Volkan Bayer daha sonra adli kontrol şartıyla salıverilmiş, tutuklu yargılanan Hakan Bayer de 17 Ocak 2014'te serbest kalmıştı. Aslı Baş'ın ölümüyle ilgili yalan beyan verdiği iddia edilen Ahmet Bayer ve oğulları ile çalışanları Murat Umirov hakkında da dava açılmıştı.

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada geçen Ocak ayında karar çıkmış ve savcının kasten öldürme suçundan haklarında Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis cezası istediği iş insanı Ahmet Bayer ile oğulları Volkan ve Hakan Bayer hakkında, yüklenen suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması gerekçesiyle ayrı ayrı beraat kararı verilmişti. 

Baş ailesi’nin itirazıyla beraat kararı İstinaf Mahkemesi'ne taşındı. Antalya'da yaşayan Aslı Baş'ın babası Mehmet Baş da, mücadelesinin sürdüğünü belirtip işin peşini bırakmadıklarını kaydederek şöyle dedi:

“Ekonomik gücü ve sosyal çevresi geniş olan insanların sanki öldürmeye hakları varmış gibi hareket ediliyor. İnsanın en kutsal varlığı yaşam hakkıdır. Bu yaşam hakkımızı elimizden alıyorlar. Mücadelem sadece kendi kızıma yönelik değil. Kadınlarımız, çocuklarımız öldürülmesin. En büyük acı evlat acısı. Biz yaşadık, başkaları yaşamasın. Bunun mücadelesini veriyorum. Bizim evlatlarımızı bizim elimizden almasınlar. Kadınlarımız ölmesin, çocuklarımızı öldürmesin. Bu acıyı ben yaşadım. 'Artık unutulur, biter' değil. Biz o acıyı ölene kadar yaşıyoruz. Benim çocuğum bir trafik kazasında ölseydi acım biraz dinerdi. Dünyaya mal olmuş bir çocuktu. Ben bunun acısını yaşıyorum. Kızım yüksekten atılıp, intihar süsü verildi. Biz bunu simülasyonunda da ispatladık. Başka Aslılar ölmesin. Her genç kızımızın kadınlarımızın öldürüldüğünü duyduğumuz anda acılarımız tazeleniyor. Kızlarımızın kasten öldürülüp, intihar süsü verilmesi benim de canımı yakıyor. Ama üzülmek fayda etmiyor, adalet istiyor.”