Dede Efendi, Konserle Anıldı...

Bodrum’da, Dede Efendi anısına Klasik Türk Müziği Konseri verildi. 

Dede Efendi, Konserle Anıldı...

Turgutreis Belediye Konservatuar Derneği, 1778 – 1846 yılları arasında yaşayan hânende, neyzen ve bestekâr Hammamizade İsmail Dede Efendi’yi anma konseri verdi. Sanat Danışmanlığını Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın yaptığı konseri, Şef Ahmet Sabancı yönetti. 

Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen konser öncesi Kent Haber’e konuşan Şef Ahmet Sabancı, Dede Efendi'nin Klasik Türk Müziği’nin bir numarası olarak bilindiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Biz Turgutreis’te 4 yıldan beri çalışıyoruz. Bu sene Nevzat Atlığ hocamızın direktifleriyle Dede Efendi’nin doğum gününde bu konseri yapacaktık ama salonumuz maalesef müsait olmadığı için bugün Dede Efendi’yi anma şeklinde yapıyoruz. Dede Efendi, bütün otoriteler tarafından Klasik Türk Müziği’nin bir numarası olarak bilinir. Biz onu burada anmak istiyoruz ve kültür hazinemizi, yaptığımız müzik çalışmaları ve eğitimleriyle yaşatmaya çalışıyoruz. Çünkü Klasik Müziğimiz gerçekten korunmaya değer bir varlığımız, hazinemiz.”

İki bölüm halinde yapılan konserde 34 kişiden oluşan koro, “Görsem seni doyunca”, “Dil bir güzele meyletti hele”, “Mah yüzüne aşıkanım” gibi eserlere yer verdi.