Deniz Kuvvetleri'nden Müzeye Katkı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Bodrum Deniz Müzesi’ne özel olarak yapılan 3 model gemi ile Turgut Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa tablo röprodüksiyonları hibe etti.

Deniz Kuvvetleri'nden Müzeye Katkı

T.C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı modelcileri tarafından yaklaşık bir yılda Bodrum Deniz Müzesi’ne özel olarak yapılan TCG Bodrum, Turgutreis Zırhlısı ve TCG Burgazada'nın 1/75 ölçeğinde küçültülmüş maketleri ile Turgut Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa tablo röprodüksiyonları müzede yerini aldı. Komutanlıkça müzeye hibe edilen model gemiler ve tabloları, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da yerinde inceledi.

Burada basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Aras, şunları dile getirdi:

“Müzemiz şu anda yetersiz bir alanda ama müze müdürü Selen Hanım’ın da gayretleriyle faaliyetine devam ediyor. Kuruluşundan bugüne çok büyük bir çalışmanın eseri olduğu ortada. Burada yapmamız gereken müzemize daha uygun bir ortam yaratabilmek. Zaten müze için bir çalışmamız var. Bu konuda çalışıyoruz. Bodrum’un özellikle turizme de hizmet eden, tarihimizi, geçmişimizi ortaya koyan böyle mekanlara ihtiyacı var. Koleksiyonumuza yeni katılan 5 adet eser var. Turgut Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa denizcilik tarihimizin önemli isimleri. Onların tablolarının ve gemi modellerinin deniz müzemizde olmaları bizim için çok önemli." 

Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ise müzenin geçtiğimiz günlerde Tarihi Kentler Birliği’nin 4. Kez düzenlediği Müze Özendirme Yarışması’nda bir ödül aldığını hatırlatarak şöyle konuştu:

“Biz birçok kurumun ilgisini çekiyoruz. Bunların en önemlilerinden biri de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı olsa gerek. Böyle bir hibeyi bize uygun gördükleri için, koleksiyonumuza katkı yapmak istedikleri için kendilerine çok teşekkür ederiz. Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızdaki modelciler, 1 yıldır bize özel olarak bu çalışmayı yapıyorlar ve bize hediye ettiler.”