Denizin İçine Havuz Yapmışlar!

Boğaziçi’nde bir otelin denizi doldurarak içerisine havuz ve kaçak iskeleler yapması tepki topladı. Jandarmanın konuyla ilgili soruşturma başlattığı öğrenilirken çevreciler de basın açıklaması yaptı.

Denizin İçine Havuz Yapmışlar!

Milas’a bağlı Boğaziçi Mahallesi’ndeki Adabükü Mevkii’nde, bir otelde deniz kıyısının doldurularak inşaat yapılması yöredeki vatandaşlardan tepki topladı. Çocuk havuzu olarak kullanılması planlandığı öne sürülen kaçak yapının Kıyı Kanunu’na aykırı olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Adabükü’ndeki bu otel yaptığı inşaatla Kıyı Kanunu’nun 5. 6. ve 15. maddeleri ile Anayasanın 43. maddelerini ihlal etmektedir. Kıyılar hepimizin eşit yararlanmasına açıktır, öyle de kalmalıdır. Bu ihlalle ilgili yasal işlem başlatılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

İhbar üzerine harekete geçen Milas Jandarma Karakol Komutanlığı’na bağlı Boğaziçi Jandarma Karakol Komutanlığı ekiplerinin, konuyla ilgili otel yönetiminin ifadesini aldığı bildirildi. Milas Belediyesi’nin ilgili birimleri tarafından  alanda tespit çalışması yapılacağı öğrenildi.

ÇEVRECİLER DE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Adı geçen otelde tadilat adı altında yapılan uygulamaları Muğla Çevre Platformu üyeleri yerinde inceleyerek, kamuoyuna bir açıklama yaptılar. Muğla Çevre Platformu’nun Bodrum ve Güllük Meclisi üyeleri, yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdiler;

"MUÇEP Bodrum Meclisi ve MUÇEP Güllük Körfezi Meclis üyeleri olarak bugün, Adabükü'ndeki otelin kıyı yağmasını yerinde inceledik. Anayasanın 43. Maddesi ve Kıyı kanununun 5. 6. ve 15. Maddelerine aykırı olarak iki koyu tamamen işgal edilip, otel müşterisi olmayanların kumsaldan ve kıyıdan yararlanmasının engellendiğini gördük. Denize dolgu ve projede olmayan birçok ilave ile iskele yapılmış. Aynı zamanda deniz içine yapılan tüm yapıların, deniz ekosistemine zarar verdiğini de biliyoruz. Bu örnek, kıyılarımızdaki talanı gözler önüne seren örneklerden sadece bir tanesidir. Çevre ve Sehircilik Bakanlığı'nı, Milas Belediyesi'ni ve Muğla Büyükşehir Belediyesi'ni göreve davet ediyoruz. Bu ve benzeri işgallerin, doğanın talan edildiği tüm projelerin takipçisi olduğumuzu kamuoyunun bilmesini istiyoruz."

Öte yandan konunun haberleşmesinin ardından otel yetkililerinin hızla kıyıdaki yapıları ve oyun gruplarını kaldırdıkları ve kıyıyı doğal haline getirdikleri öğrenildi.