Eş Cinayetinin İlk Duruşması Yapıldı

Bodrum’da kocası Vedat D.’yi öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanarak cezavine gönderilen Şerife D.’nin yargılanmasına başlandı.

Eş Cinayetinin İlk Duruşması Yapıldı

9 Aralık 2020’de çiftin 3 çocuğu ile birlikte yaşadıkları Yahşi Mahallesi Oyder Caddesi Defne Sokak üzerindeki evde meydana gelen olayda, 38 yaşındaki Şerife D., ailevi meseleler yüzünden eşiyle tartışmaya başladı. Şerife D., tartışmanın kavgaya dönmesi üzerine eline aldığı meyve bıçağı ile eşini 22 yerinden bıçakladı. Hastaneye kaldırılan Vedat D., yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. 

Tutuklanarak cezaevine gönderilen Şerife D.’nin yargılanmasına Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanırken duruşmaya çiftin 2 çocuğu, Vedat D.’nin anne babası ile 2 kardeşi, tarafların avukatları ile Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Avukatı Evrim İnan katıldı. 

Duruşmaya cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılan Şerife D.’nin ifadesi alındı. Ardından çiftin 2 çocuğunun ve komşularından birinin ifadesi alındı. Bir sonraki duruşma 3 Ağustos tarihinde yapılacak. 

Şerife D.’nin avukatı Funda Ekin, duruşma çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bugün dosyanın ilk duruşması yapıldı. İddianamede kasten insan öldürme ve haksız tahrik indirimi ile cezalandırılmasını istenmişti. Biz bugün hem iddianameye itiraz ettik. Meşru müdafaa kapsamında gerçekleşen bir olay olduğunu düşünüyoruz. Olay sırasındaki heyecan ve korkuyla bu kastın aşılarak bu ölümün gerçekleştiğini düşünüyoruz. Duruşmada Şerife D.’nin ifadesi alındı. İfadesinde bu olayın yaşanmasını istemediğini, çocuklarını korumak için bu hadisenin meydana geldiğini oldukça açık ve düzgün şekilde anlattı. Olay sırasında zaten spontane bir şekilde kendilerine karşı şiddet uygulayan, kızlarını özellikle şiddetten koruyamadığı için, darp edilmelerini engelleyemediği için maktulun bıçağa uzanması üzerine, ‘bıçağı almasın yoksa bizi öldürür’ diye başlayan bir olay söz konusu. Bütün bunları anlattı. Biz de bu anlamda meşru müdafaa savunmamızı verdik. Gelecek celseye kadar müvekkilin tahliyesini talep ettik.”

Şerife’nin şiddet gören birçok kadın gibi bir hikayesini olduğunu savunan Av. Ekin, sözlerini şöyle devam etti:

“Zaten evlilik cinsel şiddetle başlamış. 16 yaşında mahkeme kararıyla başlıyor. 21 yıl boyunca da bu şiddet devam etmiş. Tüm kadınlarda olduğu gibi korkudan, baskıdan bir şikayet yapamamış. Şerife bütün bunları da anlattı. Adli Tıp’tan bu anlamda rapor alınmasını talep ettik. Bu talebimiz mahkemede kabul edilmedi. Ama bir dahaki celsede tanıklarımız dinlenecek. Şerife’nin tahliye edilmesi için ve bu dosyada beraat alması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Şerife D.’nin annesi Fevziye Aygüneş de kızının çok şiddet gördüğünü söyledi. 

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği avukatlarından Evrim İnan, dernek olarak kadına karşı erkek şiddeti karşısında mücadele ettiklerini ifade ederek “Bu dava bizim için erkek şiddetine karşı verilen bir mücadeledir. Tabi ki ölümle sonuçlanmasını asla doğru bulmuyoruz, istemiyoruz ama burada tamamen hayatta kalmak için verilen mücadele sonucu oluşan bir sonuç. Şerife’nin ifadelerinin tamamen samimi olduğuna inanıyoruz” dedi. 

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan da yaptığı açıklamada “Şerife kendisini savunmuştur. Yasalarda her kişinin yaşama hakkı vardır. Kimsenin eziyet ve şiddet görme hakkı yoktur. Şerife’nin sesini herkes duydu, neden gereğini yapmadılar. Kimse Şerife’yi yaşadığı için suçlu ilan edemez” ifadelerini kullandı. 

CHP Bodrum İlçe Kadın Kolları Başkanı Umut Anıl Özdoğan da davanın takipçisi olduklarını söyledi.