Heyet, Kedidir Dedi...

Bodrum’da dün bir vatandaş tarafından görülen ve uzaktan bakınca oldukça iri cüsseli kedigillerden bir tür olduğu tahmin edilen hayvan, merak uyandırmıştı. Olayın önce Kent Haber daha sonra ulusal haber bültenlerinde yer almasının ardından yetkililer harekete geçti.

Heyet, Kedidir Dedi...

Turgay Gelmez adlı vatandaş tarafından Bitez'de sarp arazide görüntülenen hayvanla ilgili araştırma yapmak üzere bölgeye gelen heyet, yaptıkları incelemenin ardından fotoğraflanan hayvanın iri bir ev kedisi olduğunu düşündüklerini açıkladı. 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü doktor öğretim görevlisi Yasin İlemin ile Muğla Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, Bodrum'da ormanlık alanda jaguara benzeyen hayvan göründüğü haberleri üzerine bölgede araştırma yaptı.

Dr. İlemin, bu bölgede 1980'lerin sonuna kadar Anadolu Pars'ının yaşadığının bilindiğini, ayrıca Bodrum'un turistik bir bölge olması nedeniyle bazı insanların çeşitli yollarla sahiplendikleri jaguar gibi bir hayvanı da beslemiş olabileceğini düşündüklerini ve araştırma gereği duyduklarını söyledi. İncelemelerde bölgede yabani bir hayvanla karşılaşmadıklarını belirten İlemin, şöyle konuştu:

"Bu bölgede Anadolu parsı 1980'lerin sonuna kadar yaşamıştı, buranın doğal bir türüydü. Yalnız siyah olması bizi şüphelendirmişti. Ancak jaguar Güney Amerika türü. Hayvanın sırt yüksekliği diz kapağı altında. Jaguar bir yaban kedisi olarak Anadolu parsından iri ve yüksek bir hayvandır. Buradan bu hayvanlar geçseydi, muhtemelen ölçtüğümüz kayanın tam tepe noktasında hatta üzerinde olacaktı. Hayvanın kedi olduğunu ve aynı istikamette yine gezindiğini videoya kaydettik" dedi.

Bitez Mahallesi'nde dün, ağaçları sulamak için bir siteye giden Turgay Gelmez, sarp arazide kendisine yaklaşık 100 metre mesafede cinsini bilmediği bir hayvanla karşılaşmış, cep telefonu kamerasıyla görüntülemişti.