CHP İl Başkan Adayı Balcı, Çok İddialı

CHP'de pazar günü iki adayın yarışacağı il kongresi öncesi hareketli günler yaşanıyor. Önemli 4 ilçe örgütünün desteğini alarak, mevcut il başkanı Hüseyin Erol'un karşısına aday olan Marmaris İlçe Başkanı Avukat Zekican Balcı, CHP'deki Menteşe hakimiyetini değiştirme isteğindeki partililerden yoğun ilgi görüyor.

CHP İl Başkan Adayı Balcı, Çok İddialı

Muğla İl Başkanlığına adaylığını açıklayan Zekican Balcı, Kent Haber’e yaptığı açıklamada bütün ilçelerden büyük destek aldıklarını söyledi. 

Tek liste ile yapılan CHP Marmaris İlçe Başkanlığı kongresinde başkan seçilen Av. Zekican Balcı, 1 Ekim 2023 Pazar günü, Muğla’daki Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak CHP Muğla İl Kongresinde, il başkanlığına aday olduğunu açıklamıştı. 

Mevcut İl Başkanı Hüseyin Erol ile yarışacak olan Balcı, çalışmaları hakkında Kent Haber’in sorularını yanıtladı. Partililerden çok iyi geri dönüşler aldığını söyleyen Balcı, “Bizim için her şey olumlu gidiyor. Şu ana kadar olumsuz bir durumla karşılaşmadık. Her ilçeden büyük destek alıyoruz. Aslında biz geniş bir mutabakatla yola çıktık. Ama net olarak Datça, Bodrum, Milas, Marmaris örgütü değişimden yana tavır gösteriyorlar. Ama diğer ilçelerin tabanı, örgütü gerçek anlamda, ciddi anlamda sağ olsunlar bize teveccüh gösteriyorlar. Her yerde çok iyi karşılanıyoruz. Herkesin bizden bir beklentisi var. O yüzden hem geniş bir mutabakatla yol yürüyoruz dersem doğru olur.” dedi.

"İVME BİRKAÇ YILDIR MAALESEF AŞAĞI DOĞRU GİDİYOR!"

İl başkanlığına neden aday olduğu ile ilgili soruya da yanıt veren Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü;

“CHP örgütü olarak Muğla siyasetinde hak ettiğimiz yerde olmadığımızı düşünüyorum. İvme birkaç yıldır maalesef yukarı doğru değil, aşağı doğru gidiyor. Dolayısıyla buna bir ‘dur’ demek gerekiyor. Farklı bakış açısı, farklı siyaset, farklı söylemler ve eylemler gerekiyor. Bu anlamda da ben parti içinde bu tür görüşleri, partimizin hukuku çerçevesinde aktaran bir ilçe başkanıydım. Dolayısıyla bunu da daha geniş bir mutabakatla il başkanlığı nezdinde yapmamız gerektiğine karar verdik. O anlamda yola çıktık. Şu anda mevcut durumdan mutlu olmadığımız için, daha iyi yerlerde olabileceğimizi bildiğimiz için, bu potansiyelimiz olduğunu bildiğimiz için,  o potansiyeli meydana çıkarmak için aday oldum.”

"İLKELER BELLİ, İSİMLERİ YAZMAK KOLAY OLACAK"

Yönetim kurulu üyelerini henüz netleştirmediklerini ifade eden Zekican Balcı, “Biz yola çıktığımız arkadaşlarımızla ilk başta ortak akılla ilkeleri belirledik. Hiçbir pazarlık yapmaksızın, hiçbir kişisel ya da ilçe bazında menfaat sağlamaksızın Muğla siyasetine katkı sunacak ilkeleri belirledik. O ilkeler çerçevesinde yönetim kurulumuzu belirleyeceğiz. İlkeler belli, isimleri yazmak kolay olacak.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan CHP Muğla içerisinde önemli bir güce sahip olan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün, il kongresinde mevcut başkan Hüseyin Erol'dan yana tavır koyduğu öğrenildi. Siyasi kulislerde, Gürün'ün ilçe örgütlerini ve partinin önde gelen isimlerini arayarak, il başkanlığı seçimlerinde Erol'a destek vermelerini istediği konuşuluyor.

CHP'nin büyük bir rekabet içerisinde geçmesi beklenen il kongresi, 1 Ekim 2023 Pazar günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak. 630 il delegesinin olduğu kongreye partililerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

ZEKİCAN BALCI KİMDİR?

25 Temmuz 1984 doğumlu olan Balcı, ilköğrenimini Marmaris Atatürk İ.Ö.O, orta ve lise öğrenimini İzmir Türk Kolejinde aldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk bölümünden mezun olan Zekican Balcı, Marmaris eşraflarından Karacan ailesinden Fulya Karacan Balcı ile evli.

Mustafa ve Naz isminde iki çocuğu bulunan Balcı, iyi derecede İngilizce biliyor.