İslamhaneleri Deresinden Şikayet Var

Bodrum’da mahalle sakinleri, bir işletme tarafından dereye bırakılan atık suyun çevre kirliliği ve kokuya sebep olduğunu iddia etti.

İslamhaneleri Deresinden Şikayet Var

İslamhaneleri Mahallesi’ndeki dereye, iddiaya göre bölgedeki bir işletme tarafından atık su bırakılıyor. Dereden akarak Turgutreis’ten denize ulaşan ve kimi zaman mavi kimi zaman da siyah renkte olduğu iddia edilen suyun, derede kokuya sebep olduğu söyleyen mahalleli, özellikle akşam saatlerinde koku sebebiyle kapı pencere açamadıklarını ifade ediyor. 

İhbar üzerine bahse konu işletmede zabıta ekipleri denetim yaptı. Yapılan denetimin ardından işletmenin arıtma sistemlerinin bulunduğu ve atık suyun arıtılarak dereye verildiği ifade edildi. 

Mahalle sakinleri ise suyun arıtılmadan verildiği kanaatinde. Mehmet Murtoğlu isimli mahalle sakini, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Akşam saat 21.00 – 22.00 oldu mu rüzgarla birlikte kokudan duramıyoruz. Mesela komşumuz akşamları kokudan eve gelemiyor. O da şikayetçi. Bir çözüm bulunması lazım. Bu her sene var. Bahse konu işletme kuruldu kurulalı bu sorun var. En azından dere temizlense, yol verseler. Bir çözüm bulunmasını istiyoruz.”

Öte yandan dere içerisindeki çok miktarda evsel atığın da olduğu görüldü.