İstismar Davasında İlk Duruşma

Bodrum’da 38 yaşındaki bir şahsın, 17 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

İstismar Davasında İlk Duruşma

Geçen yıl Haziran ayında yaşandığı öğrenilen olayda, kendisini doktor olarak tanıtan şüphelinin, o dönem 17 yaşında olan çocuğun güvenini kazandıktan sonra silah zoruyla cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması, Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Duruşmaya sanık, taraf avukatları, Muğla Barosu Kadın Hakları ve Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri ve BKD avukatları katıldı. Muğla Barosu da davaya müdahil olma talebinde bulundu ancak bu talep mahkeme heyeti tarafından kabul edilmedi. 

Duruşmada sanık ve çocuğun annesi dinlendi. Soruşturma kapsamında ilk verdiği ifadede çocuğu tanımadığını dile getiren sanığın, DNA bulguları ortaya çıkınca ifadesini değiştirerek tecavüz etmediğini, çocuğun rızası olduğunu dile getirdiği öğrenildi. 

Sanığın olay esnasında cep telefonuyla çektiği ve daha sonra sildiği görüntülerin, bilirkişi incelemesiyle ortaya çıktığı da bildirildi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutuksuz yargılanmasının devamına hükmederken, mahkeme 9 Kasım tarihine ertelendi. Bir sonraki duruşmada çocuğun adli görüşme odasında dinlenmesine karar verildi. 

Davayla ilgili Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nden yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Duruşmada sanık, kendisini aklamaya yönelik yaptığı savunmada ise de, gerek karakolda alınan ifadesi gerekse savcılıkta verdiği ifadelerle çelişiyor olmasının yanı sıra, sanığın avukatı bununla da yetinmeyip, tecavüz esnasında video çekimi yapan müvekkilini savunma adı altında, “mağdur tecavüze yeteri kadar direnmemiştir” şeklinde sanığı savunabilmiştir. Boş bir evde kilitlenmiş, silahla tehdit altında tecavüz edilirken, videosu çekilen birinden bahsediyoruz, üstelik failden 20 yaş küçük bir çocuk! Mahkemelerde sık sık yaşanan bu durum aslında açık açık savunma dokunulmazlığı adı altında tecavüzü ve tecavüz eden erkeği her şart altında koşulsuz aklama yöntemidir. Fail, hala serbest dolaşıyor, kendisini sahip olmadığı bir unvan ile tanıtarak, genç kadınlar için tehlike arz etmeye devam ediyor. Tecavüze maruz kalan çocuğun avukatları tüm koşulların mevcut olmasına rağmen haksız ve hukuka aykırı verilen tutuksuz yargılama kararına karşı itirazda bulunacaklar.”