Vefatından Önceki Son Yazısı...

Merhabalar sevgili çevre dostları, bilindiği üzere korumacı çevre bilinci kavramı sadece kırsal kesimi veya doğayı ilgilendirmez, kentsel sürdürülebilir yaklaşımları da bu bağlamda değerlendirmemiz gerekli, değil şarttır. 

Vefatından Önceki Son Yazısı...

Kaldırım ve Refüj Temizliği!..

Merhabalar sevgili çevre dostları, bilindiği üzere korumacı çevre bilinci kavramı sadece kırsal kesimi veya doğayı ilgilendirmez, kentsel sürdürülebilir yaklaşımları da bu bağlamda değerlendirmemiz gerekli, değil şarttır. 

Kentin mimari dokusu, kaldırımları, ulaşımı, ses kirliliği, görüntü kirliliği ve peyzajı kentsel çevre bilincinin ilk akla gelen bileşenleridir. Bu hafta sizlere işin peyzaj ve peyzaj bağlı sebeplerden kaynaklanan kaldırımların ve refüjlerin olumsuz etkilenmesi sıkıntısına değineceğim. 

Yeşil alanlar ne kadar bol olursa, peyzaj ne kadar doğal bitki örtüsüyle uyumlu olursa her anlamda yaşam kalitesi artar. Fakat bir takım zorunlu yapılması gereken işler göz ardı edilirse, sonuçlar iç acıcı olmayabilir. Atalarımız ne güzel de söylemiş bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur yani viranelik olur demeyi kast etmişlerdir. Bu bağlamda maalesef Bodrum’da refüjlerde, kaldırım kenarlarında bulunan bitkilerin bakımları ihmal edilmektedir. Mavi yasemin diye adlandırdığımız çalı formundaki dış mekân bitkileri artık kaldırımları kaplamakta; refüjlerdeki bakımsız bitkiler trafikte görüşü engelleyerek yaya ve sürücü güvenliğini tehlikeye atmaktadırlar.

Güzel işler çıkaran Belediyemizin park bahçe işleri birimimizin, aciliyeti olan bu tür konulara biraz daha fazla eğilmelerini talep ediyorum. Amacımız eksikliklerin giderilmesi konusunda yapıcı fikirlerimizle çevre- toplum eksenli kalıcı refahı sağlamada çeşni olabilmek veya bir tuğla koyabilmektir.

Kaldırımdan konu açılmışken; Konacık Jandarma kavşağından Bahçeşehir kolejine kadar kaldırımın olmaması, çok büyük sıkıntı doğurmakta; yayalar adeta araçların altında kalmamak için Alman hastanesi duvarına yapışarak yürüyebilmektedirler. Bu konu ile ilgili Büyükşehir Belediyesinin ilgili kurumlarla çözüm masası kurması, kamulaştırılmaların ivedilikle başlatılması gerekmektedir. 

Maalesef önlem almanın çok zor olduğu karayolu banketlerindeki çöp sorunu nasıl çözülür, altlarında araçları olmasına rağmen, duyarsız kişilerin sorumsuzluğu nasıl engellenir? bilmiyorum fakat bizatihi tanık olduğum Belediyemizin hummalı çalışmalarından dolayı Başta Başkanımız olmak üzere tüm emek sahiplerine şükranlarımı sunuyorum. 

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.