Mühendis Taksicinin Maket Tutkusu

Bodrum’da taksicilik yapan 27 yaşındaki Serkan Okçu’nun yaptığı gemi maketleri büyük beğeni topluyor.

Mühendis Taksicinin Maket Tutkusu

Bitez Mahallesi’nde yaşayan 27 yaşındaki Serkan Okçu, Gazi Üniversitesi Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 2016 yılında mezun olmuş. Mezun olduğu bölümle ilgili alanlarda bir süre çalışan genç, şu anda Oasis Taksi’de taksicilik yaparak hayatını idame ettiriyor. 

Okçu, küçük yaşlardan beri deniz araçlarına da meraklı. Gemi maketleri yapmaya lise yıllarında başlayan Serkan Okçu, bugüne kadar onlarca maket yaptı. Boş zamanlarında atölyesinde maket çalışmalarını sürdüren genç, en son Atatürk’ün yatı Savarona’nın maketini yaptı. 

Maket çalışmaları hakkında Kent Haber’e konuşan Serkan Okçu, sözlerine şöyle başladı:

“Küçük yaşlarda deniz araçlarına ilgim vardı. Lise yıllarında tanıştığım Hazım Hocam sayesinde makete başladım. Üniversite yıllarımda da eğitimimi Gazi Üniversitesi Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği’nde tamamladım. Şu anda hayatımı taksicilik yaparak idame ettiriyorum.”

Gemi maketlerini yaparken herhangi bir model sınırlaması olmadığını da kaydeden Serkan Okçu, “Maketlerimi bahçemde kurduğum atölyede yapıyorum. Herhangi bir model sınırım yok. Pandemi döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yatı Savarona’yı 1/125 ölçeğinde tamamladım. Ayrıca Bodrum’a özgü olan Bodrum Guleti, Tırhandil maketlerini de yapıyorum. Maketleri yaparken keyifli zaman geçiriyorum” dedi.

Maket yaparken farklı ahşap türlerini kullandığını ifade eden Serkan Okçu, çok keyif aldığı maket çalışmalarına devam edeceğini söyledi.