Muhtarlar Günü Kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü, Bodrum’da düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 

Muhtarlar Günü Kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü, Bodrum’da düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 

Muhtarlar Günü dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlik programı, ilk olarak Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören ile başladı. Törene; Ak Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Cüneyt Yörükoğlu, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı ve Bodrum Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Cemil Gündüz, daire amirleri, gaziler, siyasi parti temsilcileri, çeşitli STK temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Törende konuşan Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı ve Bodrum Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Cemil Gündüz, “Halka hizmetin ilk basamağı ve Devletimizin bir kurumu olan muhtarlıklar, 19 Ekim 1829 yılında padişah ikinci Mahmut tarafından kurulmuş ve günümüze kadar varlığını sürdürmüştür" dedi. 

Türk toplumunun demokrasi tarihine ilk adımını, muhtar seçimleriyle attığını dile getiren Gündüz, şunları söyledi;

“Muhtarlık kurumu ilk kurulduğunda henüz ne bir belediye birimi vardı, ne de milletvekili seçimi yapılmıştı. O nedenle Türk toplumu demokrasi tarihine ilk adımını, muhtar seçimleriyle atmıştır. Görevleri ve işlevsel alanları bakımından muhtarlıklar, dün olduğu gibi bugün de yerel ve merkezi yönetim alanlarının kesişme noktasında yer almaktadır. Muhtarlarımız Köy ve Mahalle sakinlerinin çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan, katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. Vatandaş muhtarının 24 saat kapısını çalabileceği, çözüm merkezi olduğunu bildiği bu kurumu kendisine daima yakın hissetmektedir. Muhtarlığın önemli işlevlerinden birisi de, genel ve yerel idare arasındaki, iş yükünü azaltacak şekilde, vatandaşla devlet kurumlarını karşı karşıya getirmeyen aracı kurum olarak da bu sistemde yerini almıştır. Muhtarlık kurumu 1829’dan günümüze190 yıllık tarihe sahiptir. Kuruluş tarihi olan 19 Ekim gününü Muhtarlar Günü olarak kabul eden ve kutlamamıza neden olan devletimize, muhtarlar olarak minnet duygularımızı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Babasının 1970 – 1980’li yıllarda 3 dönem Müsgebi muhtarlığı yaptığını ve kendisinin de bir muhtar çocuğu olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Ahmet Aras ise “Muhtarlarımız çok önemli görev yapıyorlar. Bizler belediye olarak muhtarlarımızın bizden taleplerini yerine getirsek zaten belediye hizmetlerini tamamlamış oluyoruz. O yüzden hemen Muhtarlık İşleri Müdürlüğü oluşturduk ve muhtarlarımızla çok yakın çalışmaya başladık” dedi. 

Barış Pınarı Harekatı’nda şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyen Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ise “Muhtarlık müessesesi yaklaşık 200 yılı bulan geçmişiyle kurumsallaşmasını tamamlamış çok önemli bir kurumdur. Muhtarlıklarımızı demokratik katılımın sembolü olan, devletle vatandaş arasında köprü vazifesi gören çok önemli bir mahalli idare birimidir” diye konuştu. 

Belediye Meydanı’ndaki törenin ardından protokol ve muhtarlar TRAFO Kafe’de kahvaltıda bir araya geldi. Burada katılımcılara Bodrum Belediyesi Tarımsal Kalkınma Merkezi’nin Karaova Halk Süt’ü ikram edildi.