Peksimet’te Döküm Sahası Tepkisi

Bodrum’da günde yaklaşık 700 aracın döküm yaptığı Peksimet Mahallesi’ndeki hafriyat döküm sahasındaki toz ve gürültüden şikayetçi olan bölge sakinleri, duruma tepki gösterdi.

Peksimet’te Döküm Sahası Tepkisi

Peksimet Mahallesi’nde Muğla Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki hafriyat döküm sahasına çevrilen eski çöplük alanına giden hafriyat miktarında büyük artış var. Torba’daki çöplüğün hafriyat dökümüne kapanması ve inşaat sezonunun açılmasıyla, günde zaman zaman 700 aracın sahaya hafriyat döktüğü bildiriliyor. Bölgeye giden hafriyat, ilçedeki inşaat faaliyetinin boyunu da gözler önüne seriyor. 

Bölgedeki yoğun kamyon trafiği, toz ve gürültüye neden olurken, mahalle sakinleri de tepkilerini dile getiriyor. Kamyon sürücülerinin sık sık korna çaldığını dile getiren mahalleli, toz nedeniyle de kapı pencere açamadıklarını, çamaşırlarını seremediklerini söylüyor. 

Peksimet Mahallesi sakinlerinden Bahar Çelik, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Çocuğum okula gidiyor ama ben servise kendim bindirmeden rahat edemiyorum. Çünkü burada araç konvoyu oluyor. Sürekli korna çalıyorlar. Toz toprak nedeniyle çamaşırlarımızın hali berbat durumda. Artık dışarı çamaşır seremiyoruz. Astım ya da bronşiti olan birinin burada yaşaması çok zor.”

Son dönemde bölgeye gelen kamyon sayısında aşırı bir artış olduğunu dile getiren Figen Mengü de “Günde 2 defa kornalara basılıyor. Artık tozdan cam, kapı, pencere açamıyoruz. Çamaşır seremiyoruz. Ben astım hastasıyım, sokağa çıkamıyorum. Artık buraya bir sahip çıkılması lazım. Peksimet ile kimse ilgilenmiyor.” şeklinde konuştu. 

Evlerinin toz içinde olduğunu söyleyen Meltem Çelik de yaşadıkları sıkıntıyı şu sözlerle dile getirdi:

“Araçların sesinden, tozundan bir yere çıkamıyoruz. Her gün camlarımızı, kapılarımızı yıkıyoruz. Kapı pencere açamadığımız için evlerimizi havalandıramıyoruz. Şu anda gerçekten zor durumdayız. Çok kötü.”

Öte yandan bölgenin bir yıl daha hafriyat döküm sahası olarak kullanılacağı, ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından rehabilite edilip ağaçlandırıldıktan sonra mera komisyonuna teslim edileceği öğrenildi. 

Muhabir: Hamdi Yörür