Psikiyatrist Şair Şiir Günlerinde

Şair ve Psikiyatrist Yusuf Alper, Bodrum’da “Akşam Sefası Şiir Günleri”ne konuk oluyor. 

Psikiyatrist Şair Şiir Günlerinde

Bodrum Kent Konseyi Şiir Çalışma Grubu tarafından organize edilecek “Akşam Sefası Şiir Günleri”nin konuğu Şair ve Psikiyatrist Prof. Dr. Yusuf Alper. “Söz Acıdan Doğmuştur” başlığıyla TRAFO-Hakan Aykan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlik, 24 Ocak Cuma Günü saat 17.00 – 19.00 saatlerinde yapılacak. Alper, etkinlikte şiir okuyacak, şiir severlerle sohbet edecek. 

Prof. Dr. Yusuf Alper kimdir?

10 Mart 1956, Ardı / Horasan / Erzurum doğumlu. Erzurum Lisesi (1972), Hacettepe Tıp Fakültesi (1979) mezunu. Hekim olarak bir süre Bayındır Hükümet Tabipliğinde çalıştı (1971-81), Ege Üniversitesinde Psikiyatri asistanlığının (1985-87) ardından, zorunlu hizmetini Muğla Devlet Hastanesinde yaptı (1987-89). 1989’dan itibaren görev yaptığı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Psikiyatri Anabilim Dalı görevlisi (Prof. Dr.) olarak hizmetini sürdürdü. Edebiyatçılar Derneği ve Türk Psikiyatri Derneği üyesi oldu.

İlk şiiri 1975’te Ilgaz dergisinde, diğer ürünleri Ilgaz, Ankara Sanat, Türk Dili, Türkiye Yazıları, Yusufçuk, Sesimiz, Oluşum, Somut, Dönemeç, Varlık, Yeni Düşün, Broy, Yeni Biçem, Kedi, İnsan, Şiir Ülkesi, Şiir-lik, Dize, Yeni Sanat, Sözcükler, Ayrım, Körfez, Çağdaş Türk Dili, Düşler, Yamaç, Ortaklaşa, Yazko-Edebiyat, Yeni Düşün, Yeni Yaprak, Şairin Atölyesi, Yaklaşım, Poetik’us, Pencere, Düşlem, E, Edebiyat ve Eleştiri, Kül, Kum, Eski, Agora, Yasakmeyve, Ünlem, Lacivert dergilerinde yer aldı. Şiirlerinde, toplumsal bir varlık olan insanın bireysel-içsel sorunlarını, iletişimsizliklerini, hüznünü, toplumla olan çatışmalarını; toplumsal baskıların, zulmün, insanı  etkileyişini lirik ve özgün bir anlatımla işledi. Şiirin imgeyle yazıldığını, imgenin de sözcüklerle oluşturulduğunu, dolayısıyla  şiirin ne kadar çağrışıma dayalı olursa olsun yine de bir anlam taşıyacağını savundu. Alper, ayrıca, şiir sorunları, şiirin oluşum süreci, yaratıcı-sanatçı psikodinamiği, yaratma süreci, yaratıcı kişilik vb. konularda yazılar yazdı. Alper, şiir çalışmaları ile çeşitli ödüller aldı.