Sağlık Çalışanları İçin Anma Seyri

Her yıl yerli ve yabancı binlerce deniz meraklısını Bodrum’da bir araya getiren Akdeniz’in en büyük yelken festivali American Hospital The Bodrum Cup, 32’nci yılını sağlık kahramanlarına adadı. Pandemi nedeniyle bu yıl gerçekleştirilemeyen yarışların yerine “American Hospital The Bodrum Cup - The Year of Heroes” ismiyle düzenlenen etkinlik kapsamında sağlık çalışanları için bir anma seyri yapıldı.

Sağlık Çalışanları İçin Anma Seyri

20 Ekim Salı günü saat 11.00’de Bodrum Kalesi önünde düzenlenen geleneksel kampana töreninde, pandemi sürecinde en büyük mücadeleyi veren sağlık çalışanları alkışlandı. Törenin ardından, sağlık çalışanları için bir anma seyri düzenlendi; The Bodrum Cup’ın şampiyonları, STS Bodrum okul gemisinde bu yılın kahramanları olan sağlık çalışanlarıyla buluştu. 

American Hospital The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Her zaman dediğimiz gibi; The Bodrum Cup bir yelken yarışından çok daha fazlası. Burada ezeli rakipler, ebedi dostlar buluşur; birlik ve dayanışma vardır. Maalesef 2020 yılı tüm dünya olarak olağanüstü günlerden geçtiğimiz bir yıl oluyor. Görünmez bir düşmanla olan mücadelemiz henüz bitmedi. Bu süreçte pek çok şey değişti hayatlarımızda. Sosyal mesafeyi benimsemek durumunda kaldık. Dolayısıyla, her yıl kapsamını daha da genişleterek, bir festivale dönüştürdüğümüz The Bodrum Cup’ı, bu sene katılımcılarımızın sağlığını ve gece gündüz bizler için çalışan sağlık çalışanlarını düşünerek iptal ettik. Ancak insanlığı korumak için hayatlarını tehlikeye atan o değerli insanlara olan minnetimizi bir nebze de olsa gösterebilmek için bu yılı sağlık kahramanlarına adamak istedik. The Bodrum Cup’ın 32’nci yılında, tüm şampiyonlarımızla birlikte kahramanlarımızı bir kez daha alkışladık. Bu güzel insanlara mücadeleleri için tekrar teşekkür ediyoruz” dedi. 

The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras ise, 32’nci organizasyonun tarihte unutulmazlar arasında yerini alacağını ifade ederek şunları söyledi:

“İnsanlık olarak ne yazık ki oldukça zor günlerden geçiyoruz. Bu olağanüstü günlerin en büyük mücadelesini veren sağlık çalışanlarımıza ne kadar teşekkür etsek az. Buradan bir kez daha bizler için hayatını feda eden kahramanlarımızı büyük bir minnet, saygı ve rahmetle anıyorum. Mücadelesi devam eden kahramanlarımıza ise sosyal mesafe kuralına özen göstererek destek vermeye çalışıyoruz. Bu kapsamda bu yıl yelken festivalini düzenlememe kararı aldık. The Bodrum Cup ailesi olarak bugüne kadar yatçılık ve denizcilik sektörünü ülkemizin hak ettiği seviyeye çıkarmak için çalıştık. Geldiğimiz noktada, milyonlarca kişiye ulaşan bir festivale dönüştük. Önümüzdeki yıl, aynı coşkuyla tekrar bir araya geleceğimizi ümit ediyorum” dedi.

Bodrum Amerikan Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit, hastane olarak organizasyona sponsor olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getirerek “Bu yıl pandemi döneminde umutlarını hiç kaybetmeden mücadelesine devam eden, umutlarını kaybetmezken belki canlarını feda eden sağlık çalışanlarını saygı ve rahmetle anmak istiyorum. Mücadele devam ediyor” dedi. 

Bodrum Belediye Başkan Vekili Ayşenaz Gültekin Öncel ise törende yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Bu pandemi koşulları nedeniyle her yıl Ekim ayında kampanası çalınan festivali yapamayacağız. Ancak organizasyon komitesindeki dostlarımız denizcilerin bu coşkulu bayramını yaşadığımız çok zor günlerde çok anlamlı bir misyonla taçlandırdı. The Bodrum Cup, 32’nci yılında bir günlüğüne de olsa yılın kahramanları olan sağlık çalışanları ile yelken açıyor. Özgür ruhlu denizcilerimiz, pandemi süresince hayatlarını riske  atarak gece gündüz çalışan kahraman sağlık çalışanlarımız için bu etkinliği onurlandırıyor.”

STS Okul gemisine Dragonfly, Gora, Elele ve Grandi tekneleri eşlik etti. 

Her sene The Bodrum Cup'ta yarışan yatlarda dalgalanacak yarış bayraklarını kendi elleriyle boyayan Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı'nın özel öğrencileri, bu yıl anma seyri için geçtiğimiz 31 yılın şampiyonlarının bayraklarını yine rengarenk boyadılar. Seyre katılan özel gençler, dalgalanan bayraklarını bir kez daha izlediler.