Sarıkız Yeniden Ortaya Çıktı

Bodrum'da son yıllarda sık görülmeye başlanan ve halk arasında “Sarıkız” ya da “Sarı Ömer” adıyla bilinen Camel Spider isimli örümcek, havaların ısınmasıyla yeniden ortaya çıktı.

Sarıkız Yeniden Ortaya Çıktı

İlçede son birkaç yıldır sık görülmeye başlanan “Sarıkız” isimli örümcek türü, Ortakent Köyiçi’nde görüldü. Evinin giriş kapısında yaklaşık 5 santimetre uzunluğundaki böceği fark eden vatandaş, kısa süreli tedirginlik yaşadı. 

Sarı kız böceği ülkemizde en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmakla birlikte Ege'de de sık sık görülüyor. Akrep görünümlü böcek beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız böceği türlerinin hemen hemen hepsi et ile beslenmektedir. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip olan sarıkız böcekleri, akrep dahi birçok hayvanı yiyerek beslenebilirler. Bu türlere halk arasında sarıkız böceği isminin haricinde böğü yada böyü de denmektedir. Çok hızlı hareket edebildikleri bilinmekte olup zehirsiz olduğu uzmanlar ve araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Boyları 8-10 cm arasında değişmekte olup, avlarını dişleri ile ovuşturdukları için ısırıldığını fark edemezler. Isırdığı kısma dişleri sayesinde eti yumuşatıp yiyebileceği kıvama getiren bir sıvı bırakmaktadır.