Şevket Sabancı Vefat Etti

Sabancı Holding’de ikinci kuşağı temsil eden Şevket Sabancı, 85 yaşında hayatını kaybetti. Sabancı, Bodrum’a önemli eserler kazandırmıştı.

Şevket Sabancı Vefat Etti

Türkiye'nin en büyük holdinglerinden biri olan Sabancı Holding'in ikinci kuşak temsilcisi ve Esas Holding'in kurucusu olan Şevket Sabancı 85 yaşında hayatını kaybetti.

Bir süredir Amerikan Hastanesi’nde tedavi gören Şevket Sabancı’nın bu sabaha karşı vefat ettiği öğrenildi.  Sadıka Sabancı, Emine Sabancı Kamışlı ve Ali Sabancı’nın babası, Can-Kazım Köseoğlu, Fethi-Kerem Kamışlı’nın dedeleri olan Şevket Sabancı’nın kalp yetmezliğine bağlı olarak tedavi gördüğü öğrenildi.

Şevket Sabancı uzun süre yaşadığı Bodrum’a da önemli değerler kazandırmıştı. 

Turgutreis’te yaptırıp belediyeye devrettiği Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi de bölgenin önemli etkinlik alanlarından biri olarak 2011 yılından beri faaliyetlerini sürdürürken ayrıca Turgutreis’e bir lise ve park da kazandırmıştı. 

ŞEVKET SABANCI KİMDİR?

Hacı Ömer ve Sadıka Sabancı çiftinin dördüncü çocuğu olan iş insanı Şevket Sabancı, 1936 yılında Kayseri'de dünyaya gelmişti. Yüksek öğrenimini İngiltere'de Manchester Üniversitesi'nde Tekstil Mühendisi olarak tamamlayan Şevket Sabancı, 2004 yılına kadar Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürütmüştü. 2000 yılında, Sabancı Holding’deki ortaklığını devam ettirmek kaydıyla kızı Emine Sabancı Kamışlı ile birlikte Esas Holding’i kurmuştu. Pegasus başta olmak üzere, havacılık. Gayrimenkul, girişim sermayesi konusunda yatırımlar yapan Esas Holding’in yönetim kurulu başkanlığını oğlu Ali Sabancı’ya devretmişti. Şevket Sabancı, 650 milyon dolarlık servetiyle 2020 yılında Forbes Dergisi’nin en zenginler listesinde 49’uncu sırada yer almıştı.