Sur Duvarlarında İnceleme Yaptılar

Muğla Kültür Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl ve AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Halikarnassos Surlarını yerinde inceleyerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Sur Duvarlarında İnceleme Yaptılar


AKADEMİA Vakfı’nın hamiliğinde yürütülen kazının Bilimsel Danışmanlığını, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler yapıyor.

Yaklaşık 7 Bin metre olan surların gün yüzüne çıkarılan kısmında yapılan inceleme ziyaretine ev sahipliği yaparak bilgilendirme yapan AKADEMİA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Özay Kartal, “Her gün yeni bir heyecanla uyanıyoruz. Surlar ortaya çıktıkça atalarımız hakkında daha çok bilgiye sahip oluyoruz” dedi.

BİZİM OLANA HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKMAK GEREKİYOR…

Kuleleri, Mylasa, Pedesa ve Myndos kapılarını bünyesinde barındıran Halikarnasos Surlarının kenti sarmalayan duvarlarının gün yüzüne çıkarılan kısımlarının her noktasını yürüyerek inceleyen Muğla Kültür Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl, “18 Kasım 2020 Tarihinde başlayan proje Muğla Kültür Varlıkları Koruma Varlıkları Bölge Kurulu’nun 10135 numaralı kararı ile başlatıldı. AKADEMİA Vakfı’nın sahadaki mücadelesi takdire şayan. Bu konuda destek veren Bodrum Belediyesi ve sponsorlara teşekkür ediyoruz. Bizim olana hep birlikte sahip çıkmak gerekiyor” dedi.

KARYA’NIN BAŞKENTİ DAHA ÇOK YAŞANILIR HALE GELMELİ…

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen de, “M.Ö. 377-362 yılları arasında yapılan bu surların bitki, çöp ve molozlardan arındırılıp, korunur ve görünür hale getirilmesi çok önemli. Bu tip projelerin hayat geçmesi, Bodrum’un kadim tarihinin ortaya çıkmasına hizmet ediyor. Kazının hamiliğini yapan AKADEMİA Vakfı yönetimine teşekkür ediyorum. Karya’nın başkentinin daha çok yaşanabilir hale getirmek çok önemli” diyerek, AK Parti olarak projeye ellerinden gelen tüm desteği vereceklerinin mesajını verdi.

Ziyaret, kazının Bilimsel Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler detaylı bilgilendirmesi ve ihtiyaçları ifade etmesiyle sona erdi.