Tartışmalı Projeye Görkemli Açılış

Bodrum’un Aspat Koyu’ndaki tartışmalı Anthaven projesi içerisindeki Radisson Collection Hotel’in açılışı, çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı.

Tartışmalı Projeye Görkemli Açılış

Su kanalları nedeniyle Bodrum’un Venedik’i olarak adlandırılan ve ilçede özellikle çevrecilerin ve sivil toplum örgütlerinin en çok tepkisini çeken projelerden biri olan Aspat Koyu’ndaki Anthaven projesi ile ilgili birkaç gün önce mahkemeden yeni bir karar çıkmıştı.  

Su kanalları ile ilgili verilen “ÇED gerekli değildir” kararı Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu tarafından yargıya taşınmış ve Muğla 2. İdare Mahkemesi “ÇED gerekli değildir” kararını iptal etmişti. Daha sonra yapılan itiraz üzerine Danıştay bu kararı bozmuştu. 

Danıştay’ın talep ettiği raporların tamamlanmasının ardından Muğla 2. İdare Mahkemesi, bir karar daha vererek “ÇED gerekli değildir” kararını birkaç gün önce yeniden iptal etti. 

Tamamlanan kanal projesi ile ilgili böyle bir kararı çıkmasının nasıl bir yaptırım doğuracağı akıllarda soru işaretiyken, bugün projenin 80 odalı otel kısmının açılışı yapıldı. 

Dünya Turizm Forumu’na katılan yabancı misafirlerin de davetli olduğu açılış töreninde halk oyunları gösterileri sunuldu. Törende İngilizce bir konuşma yapan Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, Aspat’ın Bodrum’un meşhur ve cennet bir noktası olduğunu ifade ederek  “Doğu kısımdaki tepede Aspat Kalesi var, tepenin hemen dibinde küçük bir nehir ve diğer kısmında bizim projemiz başlıyor. Projemizin içinde konutlar, otel, kafe restoran, tekne bağlama yerleri, araç park yerleri bulunuyor. Önümüzde cennet gibi bir sahil var. Hep birlikte burada olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu otel pandemi koşullarına uygun bir otel. Belki de ilk pandemi oteli. İnşallah seneye her şey daha güzel olacak” ifadelerini kullandı. 

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da yaptığı konuşmada geçen Şubat ayına geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Antheaven proje arazisinin yer sahibi Murat Balkan’ı da anarak şöyle dedi:

“Bodrum’a yatırım yapan her zaman kazanır ama şunu da hiç unutmuyoruz, Bodrum’a yapılan, seçilen projeler, Bodrum’a yakışı olmalıdır. Ant Yapı’nın gerçekleştirdiği bu proje gerçekten muhteşem, çevre dostu, doğa dostu, güzel bir proje. Mehmet Bey’e teşekkür ediyorum, ekibine teşekkür ediyorum. Tabi burada bir kişiyi unutmamamız lazım. Çok erken ve zamansız kaybettiğimiz Murat Balkan beyefendiyi unutmamak lazım. O bu projeye çok emek verdi. Çok büyük hayalleri vardı. Bir müze yapmak istiyordu. Sanatçı kişiliği vardı. Sanatı, doğayı severdi. Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.”

AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir de Bodrum’un dünya turizminin merkezi olduğuna işaret ederek “Bence burası da Bodrum’un merkezi. Bu projeyi gerçekleştiren, emeği olan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Süper bir mekan. Keşke benim de burada bir evim olsa diyorum” dedi. 

Törenin ardından davetlilere Anthaven Projesi tanıtıldı.